Timişul este pe locul trei în topul naţional al exporturilor de anul acesta

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Institutul Naţional de Statistică a realizat o situaţie a exporturilor româneşti pentru primul semestru al lui 2010. Judeţul Timiş ocupă locul al treilea în clasamentul realizat de INS, cu exporturi în valoare de aproximativ 913.000 de euro între lunile ianuarie şi aprilie 2010.

În primul semestru al anului, judeţul Timiş a prins podiumul în topul primelor 10 judeţe din ţară care au realizat exporturi semnificative. Şi situaţia exporturilor realizate la nivel judeţean din luna aprilie a fost mai bună decât în alte regiuni, astfel Timişul a rămas pe locul al treilea. Înaintea lui, pe locul al doilea s-a clasat judeţul Argeş şi primul loc a fost ocupat de Bucureşti.

În ceea ce priveşte creşterea exporturilor realizate în prima parte a anului current faţă de cele realizate în aceeaşi perioadă a anului 2009, judeţul Timiş ocupă locul patru într-un clasament al primelor 10 judeţe.

Mai multe pentru tine:
Trei zodii termină această săptămâna în forță. Norocul le surâde din plin, bunăstare și bogății pe bandă rulantă pentru acești native
Octavian Ursulescu rupe tăcerea. Ce relație era, de fapt, între Alexandru Arșinel și Stela Popescu? Mulți îi credeau soț și soție: „Un cuplu sudat numai pe scenă”
Probă prelevată de pe mâna unei asistente medicale de la Spitalul pentru copii "Sf Maria", pozitivă la bacteria Serratia marcescens
Un obiect unic pe teritoriul fostei provincii romane Dacia, descoperit la Turda
Regele Charles, mișcare istorică neașteptată, prima dată în 1428 de ani! Suveranul a numit o femeie în acest post cheie pentru Marea Britanie
Eduard, un copil de 10 ani, crescut de bunici și abandonat de părinți, luptă pentru viață! A vomitat sânge și are nevoie de o operație urgentă la inimă. AJUTĂ ȘI TU!
Femeile care au înfruntat foamea, frica și moartea: adevărul despre cum a distrus Uniunea Sovietică Moldova anilor ’40
Atac homofob filmat la Tulcea: un adolescent a fost agresat și umilit în public de membri ai unui grup radical care se autointitulează „Mișcarea Unității Naționale”
Alimentul care nu trebuie să lipsească din farfuriile românilor. Dr. Virgiliu Stroescu îl recomandă în fiecare zi: „Ne curăță și ne vindecă tot organismul”
Soacră mare la 92 de ani! Actrița Joan Collins și-a condus unicul fiu la altar
Cod roșu de ploi torențiale în București. La ce oră începe potopul, potrivit meteorologilor