Vechile clădiri ale Timişoarei, reparate nemţeşte

0
Publicat:
Ultima actualizare:

9-20 octombrie, în organizarea Fundaţiei Româno-Germane Timişoara şi a Camerei de Meserii Rheinhessen (Handwerkskammer Rheinhessen) din Germania. Primul, "Reabilitarea şarpantelor şi a

9-20 octombrie, în organizarea Fundaţiei Româno-Germane Timişoara şi a Camerei de Meserii Rheinhessen (Handwerkskammer Rheinhessen) din Germania. Primul, "Reabilitarea şarpantelor şi a acoperişurilor", este programat în perioada 9-13 octombrie, iar al doilea, "Reabilitarea faţadelor", se va desfăşura între 17 şi 20 octombrie. Cursanţii vor fi instruiţi de Henning Nitze, maistru dulgher din Germania.

Specialişti în reabilitarea clădirilor istorice
"Reabilitarea clădirilor istorice este o temă importantă pentru viitorul oraşului Timişoara. Pentru a putea garanta calitatea şi durabilitatea lucrărilor, este nevoie de meseriaşi specializaţi în domeniul reabilitării clădirilor istorice. Acest curs, precum şi cele care vor urma, oferă firmelor şi meseriaşilor din domeniul construcţiilor posibilitatea de a participa la piaţa constituită de reabilitări, care se află în plină dezvoltare", a declarat Horaţiu Feier, administratorul proiectului. Înscrierile se fac la sediul Fundaţiei Româno-Germane, de pe Calea Aradului nr. 56, iar taxa este de 110 lei pentru fiecare cursant.

Secretele meseriei
Absolvenţii cursurilor vor avea foarte mult de lucru, având în vedere că în Timişoara sunt peste 14.000 de clădiri vechi, dintre care câteva mii au nevoie de reparaţii urgente. După estimările specialiştilor, 10% din acestea sunt chiar în stare foarte avansată de degradare, în pericol de prăbuşire dacă în următorii doi sau trei ani nu sunt reabilitate. "Proprietarii din Timişoara nu sunt dintre cei mai bogaţi, iar meseriaşii vor învăţa cum să renoveze o clădire veche la costurile cele mai mici şi, în acelaşi timp, în modul cel mai corect", a declarat Horaţiu Feier.

Consultanţă gratuită
Proprietarii apartamentelor aflate în clădirile istorice pot primi consultanţă gratuită din partea specialiştilor în privinţa regulilor de renovare, la biroul de consiliere de pe strada ştefan cel Mare nr. 2. Ei vor intra în posesia unui raport detaliat al degradărilor constatate, cu ierarhizarea celor mai grave şi o estimare a cheltuielilor de renovare. Dacă clădirile în care locuiesc sunt în zonele istorice ale Timişoarei, de importanţă turistică (în special în cartierele Cetate, Fabric şi Iosefin), se pot califica pentru a primi fonduri europene destinate renovării. De la începutul lunii şi până acum, la biroul de consiliere s-au înregistrat aproximativ 90 de cereri de consultanţă.

Mai multe pentru tine:
Fermecată de Kate Middleton, Melania Trump a avut o atitudine flagrant diferită față de Regina Camilla
Autorul cărții „Codul lui Da Vinci”, logodit cu una dintre cele patru amante ale lui! E cu 27 de ani mai tânără decât el!
Cât au plătit Anca Țurcașiu și iubitul ei, Călin, pentru o săptămână de vis în Grecia: „Am învățat să călătorim «light»”. Actrița a împărtășit secretul vacanțelor accesibile
Cât costă cazarea în perioada sărbătorilor de iarnă la hotelul Simonei Halep din Poiana Brașov? Gică Hagi vă așteaptă la Mamaia: „Întâlnire cu Moș Crăciun”
Descinderi DIICOT la Motru: tânăr de 30 de ani, prins cu saci de cannabis și plantație în serele părinților din Samarinești
Jurnalistul Charlie Ottley a dezvăluit ce apreciază la țara noastră: „Unul dintre principalele puncte forte”. Ce expresii românești îl amuză
Peste 600 de români, diagnosticați anual cu cancere de sânge. Cum donăm celule stem, tratamentul minune care îi poate salva
Mihai Bendeac, destăinuiri despre viața amoroasă. De câți ani nu a mai ieșit actorul la o întâlnire romantică: „Îmi place foarte mult să fiu singur”
Ce partide candidează la alegerile parlamentare din Republica Moldova și ce șanse au
Un tablou de Rubens, dispărut timp de peste 400 de ani, descoperit la Paris
Transformarea soției lui Lucian Viziru, după ce a fost criticată că arată ca o femeie de 60 de ani. Apariția îndrăzneață a Emei l-a eclipsat pe actor