Yuksel Yeşilova, condamnat la şase luni de închisoare

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Tehnicianul turc Yuksel Yeşilova, fost preparator fizic al Stelei, a fost condamnat de instanţa judecătorească din Alanya la şase luni de închisoare pentru calomnie la adresa fratelui său Murat, care l-a înjunghiat în luna septembrie, informează cotidianul Hurriyet.

Murat Yeşilova şi-a dat în judecată fratele pentru calomnie în 2006, când tehnicianul i-a trimis afişe în care erau fotografia fratelui său mai mare şi a fiului acestuia, alături de mesajul: "Veste bună pentru locuitorii din Alanya. Celebrul traficant de femei Murat este la dispoziţia voastră".

Yuksel Yeşilova a pledat nevinovat, precizând că el şi fratele său au mai multe procese legate de acest caz. Antrenorul a fost însă găsit vinovat de instanţă şi condamnat la şase luni de închisoare.

Yeşilova, fost antrenor al echipei Mersin Idmanyurdu, a fost înjunghiat de fratele său mai mare, Murat Yeşilova, la 13 septembrie, în timpul unui meci din liga a doua turcă. Incidentul a avut loc în minutul 40 al partidei pe care Mersin Idmanyurdu o disputa în deplasare, cu Samsunspor. Yeşilova a fost înjunghiat de fratele său, venit până la marginea terenului, o dată în abdomen şi de cinci ori în şold, el fiind transportat de urgenţă la spital şi operat.

La o zi după incident, Yeşilova a declarat că fratele său are probleme psihice şi până în prezent a depus 653 de plângeri nefondate împotriva sa, unele pentru viol, trafic de arme şi trafic de droguri. El a mai spus că Murat Yeşilova a fost condamnat la închisoare, în 1983, pentru trafic de carne vie.

Murat Yeşilova a fost arestat şi este judecat, într-un alt proces, intentat de Yuksel Yeşilova, pentru tentativă de omor, el riscând o condamnare de până la 24 de ani de închisoare.

Yuksel Yeşilova a colaborat în România cu cluburile Poli AEK Timişoara, FC Braşov, Sportul Studenţesc, Universitatea Cluj, Steaua Bucureşti şi, ultima dată, cu Ceahlăul Piatra Neamţ.


Mai multe pentru tine:
Autorul cărții „Codul lui Da Vinci”, logodit cu una dintre cele patru amante ale lui! E cu 27 de ani mai tânără decât el!
Descinderi DIICOT la Motru: tânăr de 30 de ani, prins cu saci de cannabis și plantație în serele părinților din Samarinești
Transformarea soției lui Lucian Viziru, după ce a fost criticată că arată ca o femeie de 60 de ani. Apariția îndrăzneață a Emei l-a eclipsat pe actor
„Dintr-un iad în altul: niciun animal nu ar putea supraviețui aici”. Condițiile dramatice în care trăiesc palestinienii fugiți din Gaza
Fermecată de Kate Middleton, Melania Trump a avut o atitudine flagrant diferită față de Regina Camilla
Un tablou de Rubens, dispărut timp de peste 400 de ani, descoperit la Paris
Dr. Sorina Ispas, specialist în diabet și nutriție, adevărul despre suplimentele alimentare pentru slăbit: cât de eficiente sunt și ce riscuri ascund
Cât au plătit Anca Țurcașiu și iubitul ei, Călin, pentru o săptămână de vis în Grecia: „Am învățat să călătorim «light»”. Actrița a împărtășit secretul vacanțelor accesibile
Mihai Bendeac, destăinuiri despre viața amoroasă. De câți ani nu a mai ieșit actorul la o întâlnire romantică: „Îmi place foarte mult să fiu singur”
Cât costă cazarea în perioada sărbătorilor de iarnă la hotelul Simonei Halep din Poiana Brașov? Gică Hagi vă așteaptă la Mamaia: „Întâlnire cu Moș Crăciun”
Jurnalistul Charlie Ottley a dezvăluit ce apreciază la țara noastră: „Unul dintre principalele puncte forte”. Ce expresii românești îl amuză