Tenis de masă/România s-a calificat în semifinalele CE

0
Daniela Dodean

Echipa feminină de tenis de masă a României a câştigat, luni, cu scorul de 3-2, întâlnirea cu reprezentativa Germaniei din sferturile de finală ale Campionatelor Europene de la Ostrava şi va evolua în semifinale împotriva Poloniei, dar tricolorele au deja asigurată medalia de bronz la această probă.

Daniela Dodean, Elizabeta Samara şi Iulia Necula au revenit după ce au fost conduse cu scorul de 2-0, câştigând următoarele trei meciuri. Româncele şi-au luat, astfel, revanşa după înfrângerea suferită în faţa Germaniei la Campionatele Mondiale desfăşuate în luna mai, în Rusia. Atunci, partida s-a desfăşurat în barajul pentru calificarea în sferurile de finală ale competiţiei şi s-a încheiat cu scorul de 3-1, în favoarea jucătoarelor germane.

Rezultatele înregistrate în întâlnirea Germania - România de luni sunt următoarele:

Kristin Silbereisen - Daniela Dodean 3-0 (11-4, 11-9, 11-7);

Wu Jiaduo - Elizabeta Samara 3-2 (12-14, 9-11, 11-5, 11-6, 11-9);

Sabine Winter - Iulia Necula 2-3 (7-11, 11-9, 9-11, 11-6, 13-15);

Wu Jiaduo - Daniela Dodean 2-3 (11-5, 9-11, 11-8, 12-14, 5-11);

Kristin Silbereisen - Elizabeta Samara 0-3 (6-11, 9-11, 8-11)

România va întâlni, marţi, în semifinale, formaţia Poloniei, care a câştigat, în sferturile de finală, scor 3-2, partida cu echipa Ungariei.

În cealaltă semifinală se vor întâlni Olanda şi Belarus. Învinsele din semifinale vor fi medaliate cu bronz, iar învingătoarele îşi vor disputa titlul european.