"Stejarii" i-au razbunat pe fotbalistii tricolori

0

Reprezentativa de rugby a Romaniei a invins cu scorul de 38-14 reprezentativa Cehiei si se afla pe locul doi in Cupa Europeana a Natiunilor la rugby

Romania a debutat cu dreptul in noua editie a Cupei Europene a Natiunilor la rugby, invingand cu scorul de 38-14 reprezentativa Cehiei. "Stejarii" au inscris nu mai putin de patru eseuri in prima parte a meciului, prin Petru Balan, Maftei - doua si Dimofte - unul, iar Maftei a transformat trei din cele patru eseuri. Pentru cehi a inscris Martin Kafka, din doua lovituri de penalizare, astfel ca scorul la pauza a fost 26-6 pentru nationala romana. In repriza secunda, Kafka a mai marcat printr-o lovitura de penalizare, dar Romania a replicat printr-un eseu al lui Balan, pe care insa Maftei nu l-a transformat. La jumatatea reprizei secunde, Alexandru Tudori a reusit si el un eseu, transformat de Danut Dumbrava, ducand scorul la 38-9. Pe finalul meciului, cehii au inscris si ei un esesu, netransformat, stabilind scorul final la 38-14 pentru Romania. Chiar daca a castigat la o diferenta mare de scor, Romania se afla pe pozitia a doua in clasament, pe primul loc situandu-se Portugalia, in timp ce pe locul trei se afla Georgia. Urmatorul meci al Romaniei in CEN este pe 25 februarie cu Rusia, pe teren propriu.