Top 20 cele mai profitabile companii din România

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Cele mai profitabile 20 de com­panii din România au realizat în 2010 un profit net cumulat de 1,77 miliarde de euro, arată o analiză a Ziarului Financiar asupra bilanţurilor depuse de companii la Ministerul Finanţelor Publice.

OMV Petrom a rămas cea mai profitabilă firmă din România. Firmele din top 20 au avut o marjă medie a profitului de 10,4%. Nouă din cele 20 de firme din top au avut un profit mai mic în 2010 faţă de anul anterior, cele mai mari scăderi fiind înregis­trate de Vodafone (-53%), GDF Suez Energy (-47%) şi British American Tobacco (-32%). La polul opus, firmele care şi-au îmbu­nătăţit substanţial profitabilitatea, ajungând astfel în top 20, sunt Hidroelectrica (plus 508%), E.ON Moldova Distribuţie (211%) şi compania austriacă de exploatare a lemnului Holzindustrie Schweighofer (186%). Singura companie din top 20 deţinută de un om de afaceri local este Spedition UMB, a lui Dorinel Umbrărescu, cunoscut drept unul dintre "regii asfaltului", care a obţinut un profit net de 43,4 mil. euro, în scădere cu 9%. În total, cele 20 de companii au realizat în 2010 un profit de aproape două miliarde de euro (1.769.500.000 de euro).

Topul celor mai profitabile companii:

(sumele sunt exprimate în milioane de euro)

1. OMV  - 427

2. Orange - 222

3. Romgaz - 155

4. Vodafone - 116

5. Transgaz - 89

6. Automobile-Dacia - 71

7. Hidroelectrica - 69

8. Holzindustrie Schweighofer - 68

9. Carpatcement Holding - 56

10. Lafarge Ciment - 56

11. British American Tobacco - 53

12. GDF Suez Energy - 47

13. Continental Automotive - 45

14. Coca Cola HBC - 45

15. CEZ Distribuţie - 44

16. Spedition UMB - 43

17. Nokia România - 43

18. Kaufland România - 41

19. E.On Moldova Distribuţie - 39

20. ALRO - 38

Citeşte şi:

Topul companiilor cu cele mai mari profituri din lume

Mai multe pentru tine:
Venezuela se pregătește de un posibil război cu SUA cu antrenamente militare pentru civili. Trump amenință cu „consecințe incalculabile”
Cât au plătit Anca Țurcașiu și iubitul ei, Călin, pentru o săptămână de vis în Grecia: „Am învățat să călătorim «light»”. Actrița a împărtășit secretul vacanțelor accesibile
Fermecată de Kate Middleton, Melania Trump a avut o atitudine flagrant diferită față de Regina Camilla
Descinderi DIICOT la Motru: tânăr de 30 de ani, prins cu saci de cannabis și plantație în serele părinților din Samarinești
Jurnalistul Charlie Ottley a dezvăluit ce apreciază la țara noastră: „Unul dintre principalele puncte forte”. Ce expresii românești îl amuză
Mihai Bendeac, destăinuiri despre viața amoroasă. De câți ani nu a mai ieșit actorul la o întâlnire romantică: „Îmi place foarte mult să fiu singur”
Întârzierile continuă să afecteze zborurile după un atac cibernetic asupra aeroporturilor din Europa
Un tablou de Rubens, dispărut timp de peste 400 de ani, descoperit la Paris
Transformarea soției lui Lucian Viziru, după ce a fost criticată că arată ca o femeie de 60 de ani. Apariția îndrăzneață a Emei l-a eclipsat pe actor
Eclipsa solară din 21 septembrie 2025 deschide un nou capitol pentru fiecare semn zodiacal
Cât costă cazarea în perioada sărbătorilor de iarnă la hotelul Simonei Halep din Poiana Brașov? Gică Hagi vă așteaptă la Mamaia: „Întâlnire cu Moș Crăciun”