Eintracht a retrogradat după 6 ani

0

Echipa germană Eintracht Frankfurt se întoarce în Bundesliga 2 după ce a pierdut cu 1-3 meciul din ultima etapă cu Borussia Dortmund.

Deşi aveau deja titlu în buzunar, cei de la Borussia au jucat la turaţie maximă şi au câştigat după ce oaspeţii deschiseseră scorul în minutul 46 prin Rode. Eintracht a sperat până în minutul 68, când a ieşit la rampă Barrios care a marcat în minutele 68 şi 90. În plus, Oaspeţii au mai marcat şi în proprie poartă prin Russ, în minutul 72.

De eşecul lui Eintacht a profitat Borussia Monchengladbach care a remizat la Hamburg şi a prins locul 16, care trimite la un baraj cu Bochum sau cu Greuter Furth din liga a doua.

Eintrach Frankfurt, echipă care părea liniştită la un moment dat a retrogradat după 6 ani, la capătul unui retur catastrofal în care a înregistrat o singuă victorie , 5 remize şi 11 eşecuri.