Wimbledon: Roger Federer a devenit „regele“ turneelor de Grand Slem

0

Elveţianul Roger Federer a mai stabilit un record incredibil: a câştigat al 307-lea meci din carieră la un Grand Slam, depăşind-o pe liderul de până acum, Martina Navratilova.

Iar această a 307-a victorie a fost una incredibilă, de povestit nepoţilor, cum se spune: revenind de la 0-2 la seturi şi salvând patru mingi de meci în faţa croatului Marin Cilic. Scorul final al meciului din sferturile de finală de la Wimbledon: 6-7 (4), 4-6, 6-3, 7-6 (9), 6-3, după 3 ore şi 22 de minute. În urma acestui rezultat, Federer s-a calificat pentru a 40-a oară în semifinalele unui turneu de Grand Slam (a 11-a oară la Wimbledon).

În semifinale, Federer va juca împotriva canadianului Milos Raonic, care parcă a renăscut sub bagheta lui John McEnroe. A doua semifinală va avea loc între Tomas Berdych şi învingătorul partidei dintre Andy Murray şi Jo Wilfried Tsonga.