Voleibalistele au pierdut meciul de debut la CE: 0:3 cu Cehia

0
volei
volei

Echipa feminină de volei a României a jucat astăzi, la Zrenjanin (Serbia), primul meci la turneul final al Campionatului European. Elevele lui Darko Zakoci au cedat în fața Cehiei, cu 0:3 (-27, -19, -16).

Victoria în acest meci s-a jucat practic în primul set. După un debut ezitant, în care a fost condusă (2-4), naționala noastră a preluat inițiativa și a condus chiar și la trei-patru puncte diferență: 8-5, 10-6, 13-10, 15-12. După al doilea timp tehnic de odihnă, însă, Cehia a revenit și, cu excepția a două momente în care România a avut minge de set (24-23 și 27-26), a controlat ostilitățile. După 32 de minute de joc, formația lui Jiri Siller s-a impus cu 29-27.

Următoarele două seturi n-au avut, practic, istoric. România a condus doar de trei ori, cu 1-0, 12-11 și 13-12, în actul 2... În rest, Cehia a controlat disputa și a câștigat cât se poate de clar: 25-19 și 25-16 (fiecare set a durat 24 de minute).

Din echipa noastră s-a remarcat Nneka Onyejekwe, care a fost cea mai bună jucătoare de pe teren la blocaj, cu 6 mingi parate. Ea a fost pe 3 în clasamentul celor mai bune voleibaliste din acest meci, cu 10 puncte, Mirela Corjeuţanu a ocupat locul 3 în ierarhia care a avut drept criteriu aşii (2), Nicoleta Manu pe 4 la recepţie (41%), iar Carmen Ţurlea pe 5 în atac.

În celălalt meci din grupa C, Polonia – Israel 3:0 (23, 7, 15).

Astăzi au loc meciurile Polonia – Cehia (ora 17.00) şi România – Israel (20.00).

ROMÂNIA – CEHIA 0:3 (27-29, 19-25, 16-25)

ZREBJANIN (24 septembrie). Sala Sporturilor. Spectatori: 1.000. Arbitru principal: Nihat Ermihan (Turcia). Arbitru secund: Philippe Schurmann (Elveţia). Durată meci: 80 de minute (32+24+24).

ROMÂNIA: Diana Neaga (3 puncte) – Ioana Nemţanu (7p), Nneka Onyejekwe (10p), Carmen Ţurlea (7p), Mirela Corjeuţanu (7p), Iuliana Nucu (6p) – Nicoleta Manu.

Au mai jucat: Florentina Nedelcu (2p), Sabina Miclea (1p), Elena Butnaru, Daiana Mureşan (1p).

Jucătoare neutilizate: Cristina Cazacu

Antrenor: Darko Yakoci

CEHIA: Lucia Muhlsteinova (5 puncte) – Helena Havelkova (11p), Ivana Plchotova (9p), Aneta Havlickova (23p), Sarka Barborkova (9p), Kristyna Pastulova (10p) – Julie Jasova.

Au mai jucat: Sarka Melicharkova, Tereza Kubinova, Ivona Svobodnikova.

Jucătoare neutilizate: Sarka Kubinova

Antrenor: Jiri Siller