BASCHET Steaua a învins campioana României, Asesoft Ploieşti, într-un meci care s-a jucat cu sala plină

0

Steaua a produs surpriza în cea de-a patra etapă a Ligii Naţionale de baschet, după ce a învins campioana României, sâmbătă, pe teren propriu, scor 86-84.

Sala „Mihai Viteazul“ a fost arhiplină în seara meciului dintre roş-albaştri şi echipa ploieşteană, o partidă antrenantă, care s-a desfăşurat într-un ritm alert. Oaspeţii au fost la conducere aproape în permanenţă: au încheiat primul sfert cu un avans de opt puncte, la pauza mare diferenţa s-a redus la patru puncte, iar în cel de-al treilea sfert păreau încă favoriţi.

Totuşi, roş-albaştrii au reuşit să preia conducerea, ploiştenii au restabilit egalitatea pentru scurtă vreme, iar gazdele s-au impus în ultimele secunde de joc. Cel mai bun baschetbalist al roş-albaştrilor a fost croatul Pankracije Barac, cu 15 puncte şi şase pase decisive. De la campioana României s-au evidenţiat lituanianul Marius Runkauskas (20 de puncte şi trei recuperări), sârbul Dragan Labovici (14p) şi finlandezul Gerald Lee (13p).
Steaua EximBank va avea pauză o etapă, urmând să întâlnească apoi CSU Atlassib Sibiu, pe teren propriu, într-un meci programat în perioada 7-10 noiembrie. Roş-albaştrii ocupă locul trei în primul eşalon românesc al baschetului.

BASCHET Steaua s-a calificat în turul doi al Cupei României, după un meci decis în cea de-a doua repriză de prelungiri