Simona Halep la Guangzhou: românca a făcut cel mai prost meci al anului şi a fost spulberată în două seturi în sferturi

0

După ce a eliminat-o pe Carla Suarez Navarro (Spania, 10 WTA), în turul I, la US Open, Denisa Allertova (Cehia, 74 WTA) a obţinut acum cea mai mare victorie a carierei.

Favorită numărul 1 la Guangzhou, Simona Halep a „reuşit“ să părăsească turneul, înregistrând cea mai urâtă înfrângere din 2015.

Ceea ce s-a întâmplat, astăzi, în confruntarea cu Denisa Allertova (Cehia, 74 WTA) se poate compara doar cu eşecul suferit de constănţeanca, la Wimbledon, cu Jana Cepelova (Slovacia, 106 WTA).

Numai că meciul cu Cepelova s-a dus măcar în trei seturi. La Guangzhou, românca a cedat atât de uşor, de parcă ar fi vrut să fie oriunde, numai pe terenul de tenis nu!

Halep a început prost şi a încheiat la fel partida. A fost condusă cu 0-3 şi 1-4 în primul set, a avut o zvâcnire şi s-a apropiat, la un moment dat, la 5-4, însă, în game-ul imediat următor, a servit catastrofal, a pierdut la zero şi i-a făcut „cadou“ setul adversarei.

În actul secund, aceeaşi poveste! Halep, fără chef şi iritată, a fost condusă cu 1-5 şi a pierdut cu 3-6.

Denisa Allertova (Cehia, 74 WTA) a obţinut cea mai mare victorie a carierei şi o va înfrunta pe Sara Errani (Italia, 21 WTA) în semifinale.

Halep s-a ales cu 6.175 de dolari şi 60 de puncte WTA pentru calificarea ei în sferturi. Pentru ea urmează turneul de la Wuhan (Premier 5), în perioada 25 septembrie - 3 octombrie. Anul trecut, Simona a fost eliminată la Wuhan în turul II.

CITEŞTE ŞI:

*Simona Halep la Guangzhou: Allertova a rămas fără aer după victoria cu românca. Cum a reacţionat după meci

----------------------------

SETUL II

*6-3 Allertova: GAME, SET, MECI! Cehoaica a condus cu 40-0 şi a luat game-ul la 15. Meciul a durat o oră şi 13 minute.

*5-3 Allertova: Halep a condus cu 40-0 şi şi-a făcut serviciul la 30. A servit doi aşi şi o greşeală dublă.

*5-2 Allertova: REBREAK! Halep a revenit de la 15-30, a câştigat trei puncte la rând şi game-ul.

*5-1 Allertova: BREAK! Game catastrofal făcut de Halep care a servit o greşeală dublă la 0-30 şi apoi şi-a pierdut serviciul la zero. Se joacă de o oră şi trei minute.

*4-1 Allertova: Cehoaica a fost egalată de la 40-15, însă şi-a făcut serviciul la deuce#1.

*3-1 Allertova: BREAK! Cehoaica a ratat mingea de break la 40-30, însă a valorificat-o la deuce#1.

*2-1 Allertova: Halep a ratat mingea de break la 40-30, iar cehoaica şi-a făcut serviciul la deuce#2.

*1-1: Game mai bun făcut de Halep care a venit la fileu, a riscat şi şi-a făcut serviciul la 30.

*1-0 Allertova: Cehoaica şi-a făcut serviciul la 15.

*A început al doilea set. Serveşte Allertova.

---------------------------

SETUL I

*6-4 Allertova: REBREAK, GAME, SET! Halep i-a făcut „cadou“ setul adversarei. La 0-30 a servit o dublă greşeală, iar apoi şi-a pierdut serviciul la zero.

*5-4 Allertova: REBREAK! Jucătoarea din Cehia a servit două greşeli duble şi şi-a pierdut serviciul la zero.

*5-3 Allertova: Halep şi-a făcut serviciul la 30. Se joacă de 30 de minute.

*5-2 Allertova: Cehoaica şi-a făcut serviciul la 15.

*4-2 Allertova: Halep şi-a adjudecat serviciul la 15. Se joacă de 23 de minute.

*4-1 Allertova: Halep a irosit două mingi de rebreak la 40-15, apoi încă una la deuce#1. A pierdut game-ul, iar Allertova a servit şi primul as.

*3-1 Allertova: Halep a luat primul game la deuce#1 după 13 minute de joc.

*3-0 Allertova: Cehoaica şi-a câştigat serviciul la zero.

*2-0 Allertova: BREAK! Simona a revenit de la 15-40, însă şi-a pierdut serviciul la deuce#1.

*1-0 Allertova: Jucătoarea din Cehia şi-a luat serviciul la 15.

*A început meciul. Serveşte Allertova.

--------------------------

UPDATE 14.06 - Cele două jucătoare au ieşit la încălzire.

-----------------------

Simona Halep se luptă, astăzi, pentru un loc în semifinalele turneului de la Guangzhou, acolo unde, în 2014, Monica Niculescu (49 WTA) a luat trofeul.

Constănţeanca, favorita numărul 1, a avut până acum parte de meciuri lejere, de antrenament, în faţa unor tribune goale. La prima vedere, nici duelul cu Denisa Allertova (Cehia, 74 WTA) n-ar trebui să-i dea bătăi de cap, însă US Open a arătat că Allertova e capabilă şi de a provoca mari surprize.

La New York, în turul I, jucătoarea din Cehia a învins-o pe Carla Suarez Navarro (Spania, 10 WTA), scor 6-1, 7-6. În turul următor însă, a fost eliminată de finalista competiţiei, Roberta Vinci, nu înainte de a-i lua un set, scorul fiind 2-6, 6-3, 6-1.

Allertova a mai avut două victorii importante în 2015, ambele la Praga, acolo unde a învins-o pe Coco Vandeweghe (45 WTA) în turul I şi pe Alize Cornet (34 WTA) în turul II.

De asemenea, jucătoarea din Cehia a întâlnit şi două românce în acest sezon. Iată rezultatele înregistrate:

Marseille - Sferturi: înfrângere cu Niculescu 2-6, 5-7

Bucureşti - Turul I: victorie cu Dinu 6-4, 3-6, 6-3

Halep şi Allertova se vor întâlni, în premieră, în circuitul WTA, confruntarea fiind programată pentru astăzi, nu mai devreme de ora 14.00.

Adevarul.ro va relata desfăşurarea meciului, minunt cu minut, în format livetext!