FOTBAL Zimbru se instalează în fotoliul de lider al Diviziei Naționale

0

Echipa de fotbal Zimbru Chișinău a repurtat o victorie confortabilă în epilogul etapei inaugurale din Campionatul Moldovei de fotbal.

Evoluând pe stadionul orășenesc din Râbnița, discipolii lui Serghei Stroienco au început foarte bine derby-ul cu Iskra-Stal, învingătoarea ediției de anul trecut a Cupei Moldovei.

Deja în minutul 13, tânărul atacant Eugen Sidorenco a deschis parada golurilor. Până la finele primei părți a jocului, protagonistele nu au reușit să mai „perforeze" porțile adverse și centralul Gheorghe Malinovschi a stabilit scorul la pauză de 0-1.

Imediat după revenirea de la vestiare, „galben-verzii" și-au mai sancționat de două ori adversara și au încheiat meciul cu un categoric 3-0, urcând pe prima treaptă a clasamentului provizoriu.

Ultimele două goluri ale formației din capitală poartă semnătura lui Oleg Molla, care împreună cu ghanezul Eric Sackey, conduce topul marcatorilor.

Sâmbătă și duminică, în primele meciuri ale rundei inaugurale au fost consemnate rezultatele: Sfântul Gheorghe Suruceni - FC Costuleni 2-1, Olimpia Bălți - FC Tiraspol 1-0, Milsami-Ursidos Orhei - Academia UTM Chișinău 3-2, Sheriff Tiraspol - CSCA-Rapid Ghidighici 2-0 și Dacia Chișinău - Nistru Otaci 1-0.

Meciurile etapei a doua se vor disputa sâmbătă, 30 iulie.