HC Vaslui-Poli Iaşi 42-33: un amical cu valoare sentimentală

0
Handbaliştii vasluieni au făcut o a doua repriză remarcabilă FOTO:adevarul

Handbaliştii antrenaţi de Leonard Bibirig şi Laurenţiu Cozma au reuşit, astăzi, să se impună la scor în faţa studenţilor de la Poli Iaşi în cadrul unui meci amical pe care cele două formaţii l-au disputat în pauza competiţională.

HC Vaslui a început destul de slab această partidă, mergând de la egal la egla cu ieşenii până în minutul 13, atunci când gazdele s-au descătuşat conducând pe tabela de marcaj cu scorul de 8-5. Peste doar două minute oaspeţii şi-au revenit şi au egalat, reuşind chiar să preia conducerea, spre disperarea celor aproximativ 100 de suporteri prezebţi în Sala Polivalentă. Ca şi cum nu era de ajuns, ieşenii au profitat de pasa mai puţin bună a elevilor lui Bibirig şi au intrat la pauză cu 6 goluri diferenţă, scor 16-20.

Cea de-a doua parte a jocului a aparţinut, aproape în totalitate, gazdelor, care din minutul 41 au preluat conducerea şi au reuşit să rămână în avantaj până la final. Cu 5 minute înainte de final, tabela de marcaj arăta 37-29, semn că handbaliştii vasluieni au tratata meciul serios în cea de-al doilea mitan al jocului.

În ciuda acestui rezultat, antrenorul Leonard Bibirig s-a arătat nemulţumit de atitudinea elevilor săi. „Ratăm prea mult, mai ales pe contraatacuri. La ntrenamente totul iese bine, în schimb la meciuri situaţia e altfel. Eu sper să îi fac să înţeleagă că fiecare meci trebuie tratat la fel, dacă vrem să nu ne facem de râs“, a declarat tehnicianul Vasluiului la finalul meciului.

HC Vaslui ar mai trebui să suţină o partidă de verificare săptămâna viitoare, în compania celor de la CSM Ploieşti, dar în cazul în care nu se va perfecta, elevii lui Bibibirig vor continua pregătirile pentru următorul meci oficial, care va avea loc la Piatra-Neamţ, cu sportivii de la Liceul cu Program Sportiv.