Nicolae Robu, fostul primar al Timişoarei: „Incompetenţa este dusă prea departe! Nu mai acceptăm restricţii”
0
Liberalul Nicolae Robu, fostul primar al Timişoarei în perioada 2012-2020, s-a săturat de restriţiile impuse de autorităţi pentru a împiedica răspândirea virusului SARAS-Cov-2.
Nicolae Robu, ex-primarul Timişoarei, spune de mult timp că nu este de acord cu carantinarea Timişoarei. Fostul edil a revenit cu o postare pe Facebook în prima zi a noilor restricţii.
„Incompetenţa este dusă prea departe! Nu mai acceptăm restricţii”, a scris Robu.
„Lăsaţi-ne să ne facem cumpărăturile când ne este la îndemână şi magazinele deschise cât doresc administratorii lor! Cu număr de persoane controlat înăuntru, asta e cu sens şi cu măşti, de acord şi cu asta!
Şi veţi vedea că nr de îmbolnăviri nu va creşte! Va creşte, în schimb, dacă le închideţi la ora 18.00, idee pur şi simplu debilă!
Lăsaţi-ne să ne plimbăm cât vrem şi unde vrem, fie şi cu mască -deşi e demonstrat că în aer liber masca nu-şi are rostul!-.
Şi veţi vedea că numărul de îmbolnăviri nu va creşte! Ne veţi îmbolnăvi, în schimb, de alte boli, veţi afecta dezvoltarea biologică normală a copiilor noştri, ţinându-ne închişi, frustrându-ne de aer liber şi de soare!
Lăsaţi-ne să facem sport!
Şi veţi vedea că numărul de îmbolnăviri nu va creşte! Ne veţi îmbolnăvi, în schimb, de alte boli, de bolile sedentarismului, ne veţi face obezi, etc., veţi afecta dezvoltarea biologică normală a copiilor noştri, dacă ne împiedicaţi să facem sport!
Concentraţi-vă pe respectarea normelor la locurile de muncă!
Ajutaţi-i acolo pe angajatori şi pe angajaţi!
Voi refuzaţi să faceţi studii ştiinţifice, pt că vă place să acţionaţi discreţionar! Studiile v-ar arăta cât de fără sens sunt măsurile pe care le luaţi!”, a scris Nicolae Robu.
Fostul primar mai crede că măsurile din care se inspiră autorităţile române nu au produs rezultat, ci doar au făcut ca oamenii să iasă în număr mare la proteste.
“Uitaţi-vă nu ce se întâmplă la Paris, unde măsurile din care vă inspiraţi nu produc niciun rezultat! Ba da, un rezultat produc: scot oamenii în stradă! Vreţi asta şi la noi?!
Uitaţi-vă ce se întâmplă în Statele Unite ale Americii, în state precum Texas, Florida, etc, unde se trăieşte normal, doar cu câteva obligaţii logice impuse de autorităţi, acceptate de toată lumea tocmai pt că sunt logice! Acolo sunt rezultate de imitat, din ce fac cei de-acolo trebuie să ne inspirăm!”, a mai scris Nicolae Robu pe Facebook.
Vă mai recomandăm:
VIDEO Primarul Dominic Fritz, trezit cu noaptea-n cap de protestatarii anti-carantină