Fostul ministru al agriculturii, Valeriu Tabără, a suferit o dublă fractură de femur în urma unui accident
0
Politicianul care candidează pentru Senat într-un colegiu din judeţul Timiş, se îndrepta chiar spre o întâlnire cu alegătorii când a intrat cu maşina într-un cap de pod.
Accidentul s-a petrecut la ieşirea din localitatea Izvin, aflată între Timişoara şi Lugoj. "Este vorba de o ieşire în decor, maşina intrând apoi în coliziune cu un cap de pod. A fost chemat un echipaj de descarcerare, însă nu a fost nevoie, şoferul a fost scos din maşină până la sosirea echipajului de descarcerare. A fost vorba de o singură maşină implicată şi o singură persoană, care era conştientă în momentul sosirii echipajelor de salvare. Nu au fost încă stabilite cauzele accidentului, colegii mei de la Poliţia Rutieră vor sta de vorbă cu şoferul la spital, după ce medicii îşi vor da acceptul", a declarat Mădălina Mezdrea, purtător de cuvânt al Inspectoratului Judeţean de Poliţie Timiş.
Valeriu Tabără spre îndrepta spre localitatea Brestovăţ din Timiş, pentru o întâlnire cu alegătorii din colegiul unde candidează pentru un loc în Senat. După accident, Tabără era conştient şi a vorbit cu membrii echipelor de salvare. În urma investigaţiilor efectuate, inclusiv un control la computerul tomograf, medicii au stabilit că Valeriu Tabără a suferit o dublă fractură de femur. Conform şefului Urgenţelor de la Spitalul Judeţean Timişoara, politicianul va avea nevoie de operaţie şi câteva săptămâni bune pentru recuperare.
La mijlocul lunii septembrie, fostul ministru al agriculturii a fost operat pe inimă, la Timişoara, fiindu-i făcut un triplu by-pass.