Furtună violentă la Suceava. Patru trenuri blocate din cauza copacilor căzuţi pe calea ferată

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Furtuna din Suceava a fost extrem de puternică
Furtuna din Suceava a fost extrem de puternică

Zeci de copaci s-au prăbuşit pe calea ferată în zona localităţii sucevene Coşna. Vezi ce trenuri au rămas blocate. Şi traficul pe Drumul Naţional 17 a fost parţial afectat.

Angajaţii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Suceava au fost mobilizaţi astăzi, 15 iulie, în zona localităţii sucevene Coşna, la graniţa cu judeţul Bistriţa-Năsăud.

Peste 40 de copaci s-au prăbuşit peste linia ferată, din cauza unei furtuni extrem de puternice izbucnite în jurul orei 17.00.

Mai mult, dezastrul s-a produs într-o zonă greu accesibilă, iar pompierii au cerut ajutorul Direcţiei Silvice Suceava. A fost ruptă inclusiv reţeaua de înaltă tensiune, motiv pentru care intervenţia este extrem de dificilă şi va dura câteva ore

Au fost blocate în gări următoarele trenuri:

Iaşi - Cluj Napoca, în staţia Floreni;
Timişoara Nord - Iaşi, în staţia Ilva Mare;
Bistriţa - Vatra Dornei, în staţia Ilva Mică;
Câmpulung Moldovenesc - Ilva Mică, în staţia Vatra Dornei.

Suceava

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite