Iaşi: Asistenta rănită de tramvaiul groazei a stat pe propriile picioare după o lună
0Mirela Drăguşanu, asistenta de la Penitenciarul Iaşi care a fost grav rănită în accidentul de pe 21 martie din Fundaţie, a fost ridicată pentru prima dată în picioare de la accident. În urmă cu o săptămână femeia a suferit o operaţie maraton în care i s-a reconstruit bazinul.
Mirela Drăguşanu a simţit miercuri din nou cum este să stea pe propriile picioare. Doi kinetoterapeuţi au reuşit să o ridice în picioare. Fratele său susţine că Mirela Drăguşanu a izbucnit în plând de emoţii.
„Era ameţită pentru că până acum a stat doar în pat. Miercuri a fost pusă pe picioarele ei de doi kinetoterapeuţi şi a fost o emoţie foarte mare. A plans chiar de emoţie pentru că a fost o perioadă în care a crezut că nu o să se mai ridice niciodată în picioare", spune Florin Antohi, fratele victimei.
Iaşi: Femeia rănită de tramvaiul groazei a fost „reparată“ în Germania cu şuruburi şi plăcuţe
Iaşi: Asistenta rănită de tramvai a intrat într-o operaţie maraton de 10 ore
Ieri, Mirela Dragăşanu a fost operată la mâna stângă şi la umărul drept.
„Este o operaţie relativ uşoară. I s-a refăcut anatomia la dosul mâinii stângi şi a fost operată la umărul stâng. Practic risca să i se desprindă mâna dacă ridica greutăţi", mai spune fratele victimei.