Iarna pe Facebook. Ieşenii, nemulţumiţi de lipsa de acţiune a autorităţilor
0La Iaşi ninge de aproape 24 de ore. În cursul dimineţii de astăzi, 9 decembrie, majoritatea arterelor din municipiu erau, însă, acoperite de un strat gros de zăpadă, fără nicio urmă de trecere a vreunui utilaj de deszăpezire.
Ieşenii care au fost nevoiţi să iasă astăzi din casă şi-au postat nemulţumirile pe reţeaua de socializare Facebook. ”În Iaşi, la 8 dimineaţa încă nu pleacaseră plugurile sa deszăpezească Europeana spre Tîrgu Frumos-Roman. Arăta mai rău ca uliţele din Paşcani. Până şi alea erau mai curăţate că mai ieşea câte un om cu o lopată”, îşi spune un ieşean păsul pe Facebook.
Ambulanţe înzăpezite în judeţ
Zăpada a provocat, însă şi probleme grave în judeţ, în special celor de la Serviciul de Ambulanţă. O ambulanţă a avut nevoie de ajutor din partea unei maşini de teren pentru a ajunge la un bolnav de astm bronşic din satul Roşcani care trebuia transportat la spital.
Într-o altă localitate din zona rurală a judeţului un echipaj de ambulanţă a ajuns foarte greu la un pacient în vârstă de peste 60 de ani cu traumatism cranio-cerebral. Lipsa de intervenţie a utilajelor de deszăpezire şi vizibilitatea redusă din cauza ninsorii sunt cele două motive care au îngreunat accesul ambulanţelor către pacienţi.
Cu toate acestea, niciun drum naţional sau judeţean din Iaşi nu a fost închis din cauza condiţiilor meteo.