Trageri cu muniție de război, lângă Galați. Populația nu trebuie să intre în panică, este apelul autorităților
0Până la sfârșitul lunii septembrie vor fi trageri cu cu muniție de război în Poligonul Smârdan, din Galați. Populația nu trebuie să intre în panică, acestea fiind exerciții militare uzuale, a transmis Prefectura județului Galați.

„Ca urmare a adresei transmisă de Garnizoana Galați, Instituția Prefectului – Județul Galați vă informează că, în cursul lunii septembrie, în Poligonul Smârdan vor avea loc trageri cu muniție reală după următorul program: 11-15 septembrie 2023, zilnic, în intervalul orar 8.00-24.00; 18 -22 septembrie 2023, zilnic, în intervalul orar 8.00-24.00; 25-29 septembrie 2023, zilnic, în intervalul orar 8.00-2.00. Populația nu trebuie să intre în panică, acestea fiind exerciții militare uzuale, planificate de Garnizoana Galați”, a anunțat vineri, 8 septembrie 2023, Prefectura Județului Galați.
Pe perioada tragerilor este interzis accesul populației, animalelor si vehiculelor în perimetrul poligonului.
Un exercițiu militar similar a avut loc în luna iulie, la Poligonul Smârdan, aflat în apropierea orașului Galați. Tragerile au loc în intervalul orar 8.00-2.00, după miezul nopții. Exercițiul se va încheia pe 4 august 2023.
Bubuiturile s-au auzit la miezul nopții de joi spre vineri, 27/28 iulie 2023, iar locuitorii din Galați s-au speriat crezând că este vorba despre un nou atac al rușilor în zona Reni. Rețelele de socializare s-au umplut cu mesaje, în care oamenii întreabă de unde provine zgomotul puternic
Poligon de standard NATO
Poligonul Smârdan, judeţul Galaţi, a fost modernizat recent și adus la cele mai noi standarde NATO, ca urmare a unei investiții cu o valoare estimată de 29.500.000 lei, adică peste 6 milioane de euro, aprobată de Guvern în decembrie 2019.
Poligonul de tragere Smârdan se află în partea de sud a judeţului Galaţi, la 15 kilometri de municipiul Galaţi, pe teritoriul comunei Smârdan. A fost înfiinţat în 1951 şi are o suprafaţă de aproape 10.000 de hectare.
Aici se poate asigura cazarea pentru sute de militari. Acest poligon este omologat pentru exerciţii ale infanteriei, tancurilor, trupelor chimice, precum şi trageri ale aviaţiei. În ultimii ani, la Smârdan s-au derulat exerciţii militare multinaţionale de mare amploare.