Panică în această seară în Focşani Mall, după ce s-a declanşat alarma. Ambulanţa a intervenit pentru a acorda ajutor medical
0Pentru a doua oară în ultima lună, cumpărătorii aflaţi în hipermerket s-au speriat când au auzit alarma care dădea semnalul evacuării.
În această seară, alarma s-a declanşat din nou la hipermarket-ul Focşani Mall. De această dată, a fost vorba despre o alarmă falsă, dar a fost suficient să se creeze starea de panică.
În învălmăşeală, o persoană s-a lovit serios la cap într-o bară de metal de la intrarea într-un magazin de îmbrăcăminte, fiind nevoie de intervenţia medicilor de la ambulanţă, care i-au acordat îngrijiri medicale.
Reamintim că pe 8 septembrie incidentul din Focşani Mall a fost provocat de un tânăr, Mihai Pelin, care, din motive încă necunoscute, a dorit să intre înainte de începerea programului într-una dintre sălile HAPPYCINEMA.
El a fost refuzat de personalul cinematografului, dar, la câteva minute după aceea, a profitat de faptul că sălile erau deschise pentru curăţenie şi s-a strecurat în sală, apoi a pătruns în zona de vizitare a spaţiului tehnic de deasupra tavanului.
De acolo, a ajuns la tubulatura de ventilaţie, iar tavanul decorativ, nefiind proiectat pentru astfel de situaţii, a cedat cu zgomot ca de explozie sub greutatea suplimentară. În afară de cel care a provocat incidentul, care a suferit răni uşoare, nicio persoană nu a fost afectată.
Mihai Pelin este cercetat în acest moment şi de poliţişti pentru comiterea infracţiunii de distrugere, după ce s-a prăbuşit cu tavanul fals din sala de cinematograf.
Mai citiţi:
“Teroristul Glonţ”, obligat de instanţă la expertiză psihiatrică