Martor la incidentul din curtea Colegiului de Arte „Regina Maria”: „Tânăra a intrat fiind sub influenţa drogurilor şi a devenit agresivă”

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Google Adaugă-ne ca sursă preferată în Google
FOTO Arhiva Adevărul
FOTO Arhiva Adevărul

Răsturnare de situaţie în cazul incidentului petrecut ieri în curtea Colegiului Naţional de Arte „Regina Maria”. Un martor declară că victima violenţei a avut un comportament agresiv.

Poliţiştii din cadrul IPJ Constanţa au demarat o anchetă în ceea ce priveşte incidentele de la Colegiul Naţional de Arte „Regina Maria” din municipiul Constanţa.

Conform conducerii instituţiei de învăţământ, miercuri, 31 octombrie, „în jurul orei  13.30, a pătruns pe terenul de sport o fostă elevă a colegiului, în vârstă de 25 de ani, care a intrat în dialog cu un grup de elevi de liceu.

Dialogul a degenerat în conflict şi unul dintre elevi a agresat-o fizic. Persoana a avut nevoie de îngrijiri medicale şi a fost apelat serviciul de urgenţe.  Echipajul SMURD a acordat primul ajutor şi a transportat persoana la spital.”

Un martor la incident , citat de news.ro, a postat pe o reţea socială varianta sa despre evenimentele petrecute în curtea liceului.

"Tânăra a intrat in incinta şcolii, ea fiind sub influenţa drogurilor. Se afla în curtea şcolii când a abordat un grup de elevi, cerându-le droguri, apoi insistând, devenind agresivă verbal. Elevii i-au spus de foarte multe ori să părăsească şcoala şi să îi lase in pace. Respectivul băiat de clasa a 11-a a vrut să o îndepărteze, crezând că este băiat, acesta a lovit-o în zona pieptului, cu intenţia de a apăra restul grupului. Fata a căzut fiind instabilă din cauza drogurilor, cu capul pe ciment ca o scândură, lăsând o baltă de sânge în jurul ei. Toţi elevii ce erau în curte au apelat la ajutoare, însă toţi profesorii abordaţi refuzau să vină, spunând că nu e treaba lor, crezând că este o farsă", a susţinut martorul.

El a mai povestit că fata a stat inconştientă timp de vreo 10 minute, că tremura şi că făcea spume la gură, precizând şi că nimeni din conducerea şcolii nu a intervenit.

Pe aceeaşi temă:

Tânără bătută de un elev de liceu, pe terenul de sport. Victima a fost dusă cu SMURD-ul la spital

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite