A murit o figură marcantă a Exilului românesc: Justin Liuba a fost directorul postului Europa Liberă din New York
0
Justin Liuba, o cunoscută personalitate a Exilului românesc, a murit în noaptea de 19/ 20 aprilie, la New York. Stabilit peste Ocean din anul 1952, el a desfăşurat o intensă activitate de denunţare a regimului comunist.
Asociaţia La Maison Roumaine din Paris anunţă cu tristeţe decesul la New York, în noaptea de 19-20 aprilie 2020, a cunoscutei personalităţi a Exilului românesc, jurnalistul şi politologul Justin Liuba.
Născut in iunie 1924, stabilit la New-York din 1952, a fost, din 1998 până la deces, Preşedinte al Fundaţiei "Iuliu Maniu" din New York, după ce fusese vice-preşedintele ei. Această fundatie, înfiinţată de către un grup de exilaţi national-taranişti în 1951, a jucat un rol de prim plan în viaţa Exilul românesc.
Justin Liuba a fost şi director al antenei Europei Libere din metropola americană. El a desfăşurat o intensă activitate de denunţare a regimului comunist, de promovare a adevărului, a istoriei naţionale şi a valorilor lumii libere.
A fost un mare prieten şi susţinător al asociaţiei La Maison Roumaine cu care a colaborat strâns; a semnat în calitate de preşedinte al Fundaţiei "Iuliu Maniu" un acord de parteneriat cu aceasta.
Vă mai recomandăm:
Poveştile românilor care au deturnat avioane ca să evadeze din comunism: şase au ajuns până în Austria
EXCLUSIV Securitatea şi Dosarul „Litoral '77“. Cum au fost spionaţi toţi turiştii români şi străini