Un şofer băut, arestat după ce a tamponat patru maşini. Suspectul nu avea permis şi conducea un autoturism neînmatriculat

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Bărbatul a fost arestat preventiv Foto:Arhivă Adevărul
Bărbatul a fost arestat preventiv Foto:Arhivă Adevărul

Patru autoturisme aflate în parcările a două magazine din Olteniţa au fost avariate de un şofer băut care a făcut mai multe manevre nereuşite. Bărbatul s-a urcat la volan, deşi consumase alcool şi nu avea nici permis, lucru care i-a adus probleme cu legea. El a fost deja arestat preventiv pentru 30 de zile.


Mai mult decât atât, autoturismul pe care îl conducea nu era înmatriculat, iar şoferul băut a refuzat să fie testat pentru alcoolemie. Incidentul s-a petrecut la sfârşitul săptămânii trecute. Speriaţi că maşinile lor vor fi făcute zob de un şofer iresponsabil, mai mulţi cetăţeni din Olteniţa au alertat poliţiştii, văzând cum autoturismele le sunt tamponate de un şofer care îşi pierduse controlul.

A refuzat testarea pentru alcoolemie

 Poliţiştii ajunşi imediat la faţa locului l-au identificat pe autor în persoana lui Mariam M., de 47 de ani, aflat sub influenţa alcoolului. Deşi era în stare evidentă de ebrietate, suspectul a refuzat să fie testat cu etilotestul sau să-i fie recoltate probe biologice pentru stabilirea alcoolemiei. În urma verificărilor efectuate,  s-a stabilit că bărbatul nu posedă permis de conducere, iar autoturismul condus de acesta şi implicat în evenimentele rutiere nu era înmatriculat. Poliţiştii Biroului Rutier Olteniţa au dispus reţinerea pentru 24 de ore a lui Marian M., care a fost prezentat Judecătoriei Olteniţa, faţă de acesta fiind luată măsura arestării preventive pe 30 zile. El este cercetat acum pentru infracţiuni contra siguranţei circulaţiei pe drumurile publice.
 

Vă recomandăm şi:

Şoferii băuţi la volan, traşi pe dreapta. Poliţia " a periat" toate drumurile din judeţ

Şoferul băut care transporta călători pe ruta Călăraşi-Bucureşti, reţinut. Tânărul iresponsabil avea o alcoolemie de 0,90 g/l alcool pur în sânge

Un şofer băut la volan, cu alcoolemie 1,42, s-a răsturnat cu maşina. Bărbatul a scăpat fără nicio zgârietură

Călăraşi

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite