Gloria, calificare în turul următor al Cupei României obţinută în prelungiri

0
Gloria a reuşit calificarea în prelungirile partidei  FOTO: FC Gloria Buzău

Gloria Buzău s-a calificat în turul al V-lea al Cupei României la fotbal. Echipa din Crâng s-a impus marţi seară, cu scorul de 2-1, după prelungiri, împotriva formaţiei FC Păpăuţi din judeţul Covasna. Golurile buzoienilor au fost înscrise de Puşcaşu şi Verdeş.

Tehnicianul Gloriei Buzău, Viorel Ion, anticipase că meciul împotriva formaţiei FC Păpăuţi nu va fi deloc uşor iar aşteptările sale au fost confirmate. Gloria a început bine jocul şi a deschis scorul în minutul 8, prin Puşcaşu, însă buzoienii nu au mai putut înscrie iar gazdele au egalat cu doar două minute înainte de finalul timpului regulamentar.

S-a intrat în prelungiri iar diferenţa pe tabelă a fost făcută de valoarea superioară a jucătorilor din Crâng. Calificarea în faza următoare a Cupei României a fost adusă de experimentatul jucător Bobi Verdeş, prin golul marcat în minutul 112 al partidei.