După mulţi ani de amânări, depozitul cu deşeuri de azbest al societăţii Fermit a fost închis
0
Depozitul de deşeuri industriale cu conţinut de azbest, al societăţii Fermit din Râmnicu Sărat, a fost închis oficial. În continuare, rămâne neînchis depozitul fostei rafinării Venus Oil Reg, tot din Râmnicu Sărat, care poate atrage sancţiuni economice usturătoare pentru România din partea Comisiei Europene.
După mulţi ani de amânări şi tervirgersări, s-a pus lacătul pe două depozite cu deşeuri periculoase din judeţul Buzău. Este vorba despre depozitul de deşeuri menajere din Nehoiu, închis încă de anul trecut, şi depozitul cu deşeuri de azbest al societăţii Fermit din municipiul Râmnicu Sărat, care a fost închis, joi, în prezenţa prefectului judeţului Buzău, Carmen Ichim.
Costul lucrărilor se ridică la aproape un milion de lei şi a fost suportat de firma râmniceană. Lucrările au constat în turnarea mai multor straturi de pământ, aplicarea unei membrane geotextile impermeabile, amenajarea unui sistem de drenaj pentru apele pluviale şi forarea a trei puţuri pentru monitorizarea calităţii apei freatice.
De asemenea, a mai fost realizată împrejmuirea terenului şi a fost amenajat un drum de acces spre depozit. În continuare, societatea Fermit, proprietara depozitului cu suprafaţa de aproape 2 hectare, este obligată să monitorizeze şi să efectueze semestrial analize cu privire la calitatea factorilor de mediu, datele urmând a fi transmise autorităţtlor locale de mediu.
Toate documentele privitoare la închiderea depozitului de deşeuri de azbest al societăţii Fermit din Râmnicu Sărat vor fi transmise în cel mai scurt timp Departamentului pentru Mediu al Uniunii Europene.
De-a lungul timpului, Ministerul Mediului a avertizat că responsabilitatea pentru închiderea depozitelor de deşeuri periculoase din România aparţine, în totalitate, autorităţilor locale, iar sancţiunile inevitabile, impuse de Bruxelles, vor fi suportate de la bugetele locale.
Iniţial, România era obligată să închidă sau să reabiliteze până la data de 16 iulie 2009 un număr de 109 situri necontrolate, care, deşi nu mai erau utilizate, continuau să reprezinte o ameninţare pentru sănătatea umană şi pentru mediu. Ulterior, numărul depozitelor neconforme din Romania a ajuns la 68.
Din păcate, Buzăul mai rămâne cu un depozit neînchis. Este vorba despre depozitul de reziduuri petroliere al societăţii Venus Oil Reg din Râmnicu Sărat, firmă aflată în insolvenţă. Neînchiderea acestui din urmă depozit periculos poate atrage sancţiuni economice usturătoare pentru România din partea Comisiei Europene.