FOTO/VIDEO Unde-ţi trimiţi copilul în tabără la schi
0Staţiunile montane se întrec în această în oferte pentru cei mici care vor să înveţe să schieze. Taberele sunt pentru copii între 4 şi 10 ani, iar preţul pleacă de la 1.100 de lei o serie care durează şase zile
Părinţii care vor să-şi trimită copii la schi în staţiunile montane de la noi, au la dispoziţie mai multe variante de pe Valea Prahovei – Sinaia, Buşteni –, la Braşov – Predeal, Pârâul Rece, Poiana Braşov sau în Bucegi – Padina.
Schi pentru pitici, la Braşov
Tabăra de schi de la Predeal costă 1.200 de lei şi sunt acceptaţi chiar şi micuţi de 4 ani. Părinţii pot alege o serie în perioada 5 februarie -2 martie. Organizatorii oferă cazare şi masă la pensiune de patru stele, echipament complet şi lecţii cu instructori profesionişti. Copiii participă şi la multe concursuri cu premii. Pachetul nu include taxele la instalaţiile de transport pe cablu.
O altă tabără de iarnă, de schi şi de showboard, se organizează la Pârâul Rece. Cei care vor să-şi trimită copiii aici trebuie să scoată din buzunar 1.278 de lei. Pe lângă cazare şi masă, copiii participă la lecţii de schi şi la multe jocuri cu scop educativ. Preţul nu include echipamentul de schi şi costul transportului pe cablu. Taberele se organizează din 5 februarie.
Un sejur într-o tabără la Poiana Braşov, între 2 şi 8 februarie, costă 1.350 de lei. Pe lângă schi, micuţii se pot distra la piscină sau la săniuş, se pot da cu patinele şi pot face plimbări cu săniile trase de cai.
Distracţie pe Valea Prahovei
Şi la Buşteni copiii se pot relaxa între 5 şi 10 februarie, iar tabăra costă 1.250 de lei. Pe lângă cazare, masă şi cursuri de schi, micuţii participa la jocuri, merg la săniuş, fac oameni de zăpadă şi un foc de tabără.
Pârtiile din Sinaia vor aparţine, de săptămâna viitoare, aproape în totalitate copiilor. O tabără de schi costă, pentru un copil, 1.395 de lei.
„În preţul taberei sunt incluse 6 nopţi de cazare, trei mese pe zi, transferul gratuit către pârtii şi locurile de masă, activităţi extra-şcolare, şi, cel mai important, lecţii de schi cu instructori autorizaţi“, a spus Florin Andrei, reprezentantul taberei La Monitori din Sinaia.
Tabără la Padina, în Dâmboviţa
Zona Platoului Padina va fi, începând de duminică, punctul de atracţie pentru zeci de copii şi iubitori ai muntelui. De pe 2 până pe 8 februarie copiii, dar şi adulţii sunt aşteptaţi în tabără. „Scopul taberei nu este atingerea vreunei performanţe sportive, ci acumularea unor informaţii corecte şi familiarizarea cu activităţi ce se pot practica în mediul alpin într-o atmosferă deosebită şi în condiţii de siguranţă, socializarea cu ceilalţi participanţi la tabără, aprecierea mediului înconjurător şi cunoaşterea zonei unde se desfăşoară tabăra“, a declarat Doru Diaconescu, şeful Salvamont Dâmboviţa. Tabăra este organizată de Asociaţia Salvatorilor Montani Bucegi Dâmboviţa.

Participanţii vor fi cazaţi la Peşteră, iar echipamentul va fi asigurat de organizatori. Copiii se vor putea bucura de schi, vor învăţa să tragă cu arcul şi vor fi angrenaţi în tot felul de activităţi care mai de care mai interesante. Preţul taberei este de 1.100 de lei, iar părinţii îşi pot însoţi copiii, dar vor plăti cheltuielile de cazare şi masă.

Pe aceeaşi temă: