Lacul cu nuferi al lui Mihai Eminescu a trecut după 24 de ani în proprietatea statului. Consiliul Judeţean l-a „răscumpărat” cu 200.000 de lei
0Lacul cu nuferi de la Ipoteşti, cel care a servit drept sursă de inspiraţie literară poetului Mihai Eminescu, a fost răscumpărat de statul român de la actualul propritar la 24 de ani de la retrocedare. Deşi lacul lăsat neîngrijit s-a transformat aproape într-o mlaştină, şefii Consilului Judeţean au planuri mari în ceea ce priveşte locaţia.
Lacul cu nuferi amplasat în pădurea de la Ipoteşti, localitatea unde a copilărit şi a petrecut o parte a adolescenţei, poetul Mihai Eminescu a fost retrocedat în 1990, împreună cu o suprafaţă de pădure medicului botoşănean Dorin Vasiliu, cel care prin străbunicul său îl moştenise de la fostul proprietar, un boier autohton.
După 24 de ani, timp în care lacul a fost ignorat de autorităţi şi neîngrijit de proprietar deşi anual atrage zeci de turişti, şefii de la Consiliul Judeţean l-au răscumpărat. Aceştia i-au oferit medicului Vasiliu suma de 200.000 de lei.
Şi asta după ce ani de zile Consiliul Judeţean s-a judecat cu medicul de la preţul lacului, iniţial autorităţile judeţene oferind doar 75.000 de lei pe lac şi pădure. În cele din urmă pe cei 200.000 de lei, medicul Vasiliu şi Consiliul judeţean „au bătut palma”. Suprafaţa de 26.000 de metri pătraţi însemnând lac şi pădure au intrat în proprietatea statului, mai precis a Consiliului Judeţean.
Astăzi în cadrul unei şedinţe de Consiliu Judeţean, lacul a fost trecut în administrarea Memorialului Ipoteşti, cel care se ocupă de promovarea lui Mihai Eminescu şi a locurilor sale natale de la Ipoteşti. Şefii de la Consiliul Judeţean anunţă o serie de proiecte pentru dezvoltarea turistică a zonei şi mai ales pentru curăţarea lacului care a început să se transforme în mlaştină.
„Dorim să facem unităţ de alimentaţie publică acolo, să refacem drumul de acces, să curăţăm lacul şi să transformăm zona într-o zonă turistică de prim rang. Sperăm să putem accesa şi un proiect cu finanţare europeană”, a precizat Florin Ţurcanu, preşedintele Consiliului Judeţean. Lacul cu nuferi de la Ipoteşti situat la 15 kilometri de municipiul Botoşani este considerat un obiectiv turistic naţional important şi se presupune că la acest lac venea Mihai Eminescu pentru a căuta linişte şi inspiraţie.
Citiţi şi:
FOTO Cum au sărbătorit botoşănenii, acasă la Mihai Eminescu, Ziua Mondială a Poeziei