Transporturi de animale controlate de antrax. S-au sporit controalele în vămi.

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Toate animale vii care vin din Serbia şi intră prin Arad sunt verificate cu mare atenţie. Ca urmare a focarelor de antrax descoperite în Serbia, inspectorii Direcţiei Sanitar Veterinare din Arad au sporit controalele prin vămi.

În urma zvonurilor conform cărora în Serbia s-au depistat mai multe focare de antrax, inspectorii Direcţiei Sanitar Veterinare din Arad au sporit controalele transporturilor de animale vii. Astfel, toate maşinile care transportă animale vii şi care ajung din Serbia în punctele de trecere a frontierei din judeţul Arad sunt controlate drastic. Focarele de antrax au fost descoperite la 60 de kilometri de graniţa cu România, în zona Novi Becej.

„Situaţia este sub control, colegii noştri din Caraş-Severin, Timiş, Mehedinţi şi Arad sunt în stare de alertă şi acţionează conform celor stabilite prin Programele Strategice. Asigurăm opinia publică din România, mai ales din zonele de la graniţa cu Republica Serbia, că medicii veterinari sunt la datorie, ca întotdeauna, şi fac tot ceea ce trebuie pentru ca animalele şi oamenii să nu fie în pericol, în urma focarului de antrax”, a precizat Radu Roatis-Chetan,  preşedintele ANSVSA.

Monitorizare atentă
De asemenea, pentru prevenirea oricărui risc, conducerea ANSVSA a dispus monitorizarea foarte atentă a tuturor mişcărilor interjudeţene de animale, din zona Caraş-Severin, Timiş, Mehedinţi şi Arad. Medicii veterinari din aceste zone acţionează conform procedurilor. „Se efectuează controale iar situaţia din Arad nu reprezintă deocamdată un pericol pentru populaţie. Carnea trebuie fiartă ori prăjită bine înainte de a fi consumată, în acest mod se poate preveni, cât de cât, orice fel de boală”, a explicat Radu Cornea, medic veterinar.

Arad

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite