Prăpăd în județul Arad: Cum a distrus vijelia terasa unui han VIDEO
0Patru avertizări de Cod Roșu în mai multe localități din județul Arad, pagube, terase distruse, stâlpi căzuți pe calea ferată și lista poate continua. Toate au avut loc, vineri, 21 iulie 2023.

Arădenii spun că nu au mai întâlnit așa rafale de vânt până acum și că pur și simplu tot ce era afară a fost luat pe sus. Este și cazul terasei de la Hanul Moara cu Noroc din județul Arad, care a fost distrusă în timpul Codului Roșu. Conducerea Hanului a postat imediat următoarul mesaj:
„Ne cerem scuze, dar în seara aceasta nu vom putea fi gazdele dumneavoastră, până nu reușim să facem curătenie după furtuna care ne-a adus foarte multe pagube! Vă rugăm să ne înțelegeți și să știți că de mâine dimineață vă așteptăm cu mare drag la Moară”.
Pentru că Hanul are și spații înterioare oamenii prezenți au avut unde să se adăpostească, iar ca evenimentele care au loc să se poată desfășura, în acest weekend, când vijelia a mai încetat angajații au pus umărul la treabă și au refăcut terasa:
„Gata, funcționăm normal, mulțumită echipei de la Moară care a pus umărul la treabă. Avem și curent până dimineață, datorită generatorului. Mai urmează o furtună, ne rugăm să nu fie mai rau decât mai devreme. Doamne ajută-ne”.
Stâlpi căzuți pe calea ferată
Reprezentanții ISU Arad au anunțat că pompierii militari arădeni au fost solicitați să intervină vineri seara pentru: degajarea unor stâlpi de lemn căzuți peste calea ferată, în localitatea Nădab; Degajare copac DJ792 la ieșirea din Nădab spre Cintei; degajare copaci căzuți pe DJ792D, intre Ineu si Mocrea; Degajare copac DC29 intre Ineu si Dealu Viilor; Degajare copac la ieșirea din orașul Ineu spre Șicula; degajare copaci pe DN79A + DJ793 intre localitațile Sebiș-Buteni-Bârsa.
„Pentru gestionarea situațiilor de urgență, în urma cărora au rezultat strict pagube materiale, au intervenit pompierii militari ai Detașamentelor Ineu și Sebiș cu 4 autospeciale de intervenție, încadrate cu 14 salvatori. În tot acest timp pompierii militari ai Gărzii de Intervenție Chișineu-Criș au intervenit la un incendiu de căpițe de fân in localitatea Adea lângă DN79, sprijiniți de SVSU Zerind”, a declarat Ruxandra Klein, purtător de cuvânt al ISU Arad.