Zapada face primele "victime" printre directorii de drumuri
0Conducerea Administratiei Nationale a Drumurilor (AND) a destituit, sambata, in urma unui control efectuat in teritoriu, doi sefi de sectie, in vreme ce alti doi responsabili cu intretinerea unor
Conducerea Administratiei Nationale a Drumurilor (AND) a destituit, sambata, in urma unui control efectuat in teritoriu, doi sefi de sectie, in vreme ce alti doi responsabili cu intretinerea unor tronsoane de drumuri nationale au fost sanctionati cu retinerea unor sume din salariu, informeaza Ministerul Lucrarilor Publice, Transporturilor si Locuintei. Seful sectiei Drumuri Bucuresti Nord, Dobre Nicolae, a fost destituit in urma unei verificari pe autostrada Bucuresti-Pitesti, acesta fiind acuzat ca nu a raportat la timp situatia reala din teren si ca a dispus sa nu se mai actioneze cu material antiderapant la limita kilometrului 80 din cadrul autostrazii. De asemenea, seful districtului Urziceni, Manolache Gheorghe, a fost destituit, intrucat nu a luat la timp masuri de interventie pentru indepartarea zapezii de pe carosabil la intersectia DN 2 Bucuresti-Buzau cu DN 2A Urziceni-Slobozia. Conducerea AND a mai decis sa le retina 20% din salariu, pe o perioada de trei luni, sefilor de district Ionesti-Dambovita, respectiv Ionesti-Valcea, intrucat nu au raportat in timp util producerea a doua accidente de circulatie care au ingreunat traficul rutier.























































