Dan Dungaciu, la „Interviurile Adevărul”, de la ora 13.30

Un senator si un secretar de stat de la Justitie - jefuiti in rapidul Baia Mare-Bucuresti

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

In Gara de Nord, pagubitii au fost asteptati de politisti, dar hotii nu au fost prinsi

"Ce-ai patit, draga? Erai cu vreo femeie, ce-ai patit?", l-a luat in primire Rodica Stanoiu pe senatorul Doru Bindea (PRM), care a inceput saptamana la Sala Omnia cu o fata aproape plansa. "M-au jefuit in tren! Mi-au luat alea doua-trei milioane pe care ti le da nevasta cand pleci in delegatie", a raspuns Bindea pierdut, cu gandul la paguba pe care a pricinuit-o familiei. "Lasa, draga, bine ca nu te-au violat", l-a consolat Rodica Stanoiu. In rapidul de noapte care pleaca din Baia Mare spre Bucuresti, hotii de noaptea trecuta au avut o recolta bogata. Pe langa senatorul Doru Bindea, caruia i-au luat banii si toate actele, au mai fost jefuite de aceleasi obiecte mai multe persoane. "Fac apel prin intermediul presei sa-mi restituie actele si jumatate din bani, ca ma cearta nevasta. Hotul sa-si pastreze si el jumatate, ca doar a muncit", facea haz de necaz senatorul jefuit. Ca sa poata supravietui o saptamana in Bucuresti, el s-a imprumutat ieri de la deputatul PD Mircea Man. Scena, de fapt, a fost caragialesca. In tren, Mircea Man l-a sunat pe Bindea sa-l roage sa-l imprumute cu niste bani. Asa a realizat Bindea ca nu mai are portofelul, rugandu-l, la randul lui, pe Man sa-l imprumute cu bani. Bindea spune ca, atunci cand s-a culcat, a incuiat usa la cuseta, dar nu a pus si lantul de siguranta. Astfel, hotul a putut descuia usa, a luat ce i-a trebuit si, politicos, a incuiat-o la loc. Dimineata, la Bucuresti, conductorul trenului l-a certat pe Bindea ca nu a pus lantul de siguranta. "Da' lasa-ma, domnule, in pace! Eu te cert pe dumneata ca n-ai pazit trenul si ca am fost furat?", s-a ratoit si Bindea. Asa a aflat senatorul ca au fost retrasi politistii de pe trenuri si ca hotii, desi cunoscuti, nu pot fi opriti, pentru ca-si cumpara bilet, conductorul fiind obligat sa-i lase sa urce. In Gara de Nord, pagubitii au fost asteptati de un grup important de politisti, au dat declaratii si au facut plangeri, dar sunt putine sperante sa-si recupereze macar actele.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite