Un parlamentar ridica cel putin 100 milioane lei pe luna

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Masina de serviciu, telefonul mobil si aparatura de birou platite de stat sunt basca

Ca toti bugetarii, senatorii si deputatii au primit si ei cresteri salariale prin Ordonanta de Urgenta a Guvernului, cresterile fiind cele anuntate pentru toata lumea, adica 6 la suta incepand cu luna ianuarie si 9 la suta din octombrie anul viitor. Dar, pentru ca nu sunt simpli bugetari, parlamentarii se vor bucura mai mult decat slujbasii obisnuiti ai statului, pentru ca, in cazul lor, marirea se acorda de mai multe ori. Indemnizatia unui parlamentar va ajunge, dupa prima crestere din ianuarie, la 31 de milioane lunar brut, iar la sfarsitul anului, la 34 de milioane. Presedintii comisiilor permanente si liderii grupurilor parlamentare vor avea 34, respectiv 37 de milioane lunar. Presedintii Camerelor vor primi 40 de milioane dupa prima marire si 43 dupa cea de-a doua. Parlamentarii nu au dreptul numai la indemnizatia impozabila. Pentru fiecare zi de lucru la Parlament, fiecare parlamentar din provincie mai primeste si o diurna, reprezentand 2 la suta din indemnizatie. Fata de vechea diurna de 526.000/zi, noua diurna va fi de 620.000 de lei dupa prima majorare si de aproape 700.000 dupa a doua majorare. Pe zi! Venind la sedinte patru zile pe saptamana, parlamentarii vor incasa diurna inca 10 milioane pe luna. Daca vor, au posibilitatea sa spuna ca merg acasa tot in interes de serviciu si atunci iau diurna de deplasare si pentru zilele de la sfarsitul saptamanii, ceea ce aproape ar dubla suma. Parlamentul plateste si cazarea la Hotel Bucuresti, preturile fiind cele ale pietei. Sesiunea trecuta, Camera achita lunar pentru cazare 5 miliarde pe luna. Dar peste o suta de deputati din provincie nu stau la hotel, preferand, din motive foarte serioase, sa se cazeze pe cont propriu. In aceasta situatie, Parlamentul plateste respectivului o suma lunara echivalenta cu 70 la suta din cat ar costa camera de hotel. Ceea ce inseamna 14 milioane pe luna, bani in mana. Exista parlamentari din Bucuresti care si-au facut buletin de provincie si incaseaza frumusel acesti bani. Pentru intretinerea birourilor parlamentare din teritoriu, chirii, salarii, cheltuieli aferente, senatorii si deputatii mai primesc lunar o suma forfetara, egala cu indemnizatia bruta, deci inca 31 de milioane de la 1 ianuarie si 34 de milioane din octombrie anul viitor. Pentru justificarea cheltuirii sumei forfetare, deputatii nu trebuie sa prezinte acte decat pentru jumatate din bani, pentru restul fiind crezuti pe cuvant. Indemnizatia, suma forfetara, diurna si banii de cazare vor ajunge la sfarsitul anului viitor la un total de peste 100 de milioane pe luna. In afara acestor sume, parlamentarilor li se mai asigura cate un automobil de serviciu, Dacia SuperNova pentru cei de rand, Nubira, Leganza si Mercedes, pentru cei cu functii, cotele de benzina aferente, telefoanele mobile cu abonamente generoase si, nu in ultimul rand, dotarea birourilor parlamentare cu aparatura si mobilier.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite