Timisorenii pot vizita fosta celula a condamnatilor la moarte

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

De trei ori pe an, timisorenii pot sa viziteze in Penitenciarul de pe str. Popa Sapca celula in care condamnatii la moarte isi petreceau ultimele clipe inainte de executie, in urma cu mai bine de 50

De trei ori pe an, timisorenii pot sa viziteze in Penitenciarul de pe str. Popa Sapca celula in care condamnatii la moarte isi petreceau ultimele clipe inainte de executie, in urma cu mai bine de 50 de ani. Celula este un spatiu de cativa metri patrati, in care lumina de-abia intra din cauza gratiilor dese de la ferestre. Pe jos, o saltea murdara de paie, care contrasteaza cu peretii albi. Si acum se mai vad pe podeaua de beton darele lasate de lanturile care erau legate de picioarele condamnatilor. Pentru ca imaginea sa fie cat mai reala, doua manechine au fost imbracate in zeghe si legate cu lanturi la picioare. "In 1947 eram elev in clasa a VIII-a si pe 12 mai am fost arestat pentru ca am participat la o demonstratie anticomunista. Eram multi impotriva comunismului. Un prieten de-al meu a fost dus in celula asta nenorocita si dupa aia l-au impuscat la Padurea Verde. Nici acum n-am aflat unde l-au ingropat nenorocitii aia", isi aducea aminte, cu lacrimi in ochi, unul dintre primii vizitatori ai celulei mortii. Comandantul penitenciarului, Ioan Bala, sustine ca "acest spatiu este dedicat "memoriei celor care au luptat impotriva comunismului".

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite