Serban Mihailescu a "sugerat" Taromului sa mai cumpere doua Airbusuri

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Celalalt secretar general, Nicolae Ceausescu, a fost plimbat cu caleasca regala la Londra dupa ce Romania a luat niste Rombacuri

Incepe sa se destrame enigma: cum de a fost facut secretarul general al Guvernului, Petru Serban Mihailescu, Ofiter al Ordinului National Francez Legiunea de Onoare. "Franta sarbatoreste anul acesta bicentenarul crearii Ordinului - instituit prin decret de catre Napoleon Bonaparte - care rasplateste si astazi, pentru merite deosebite, personalitati franceze si straine", se incearca o explicatie oficiala in comunicatul Guvernului din 6 decembrie. Meritele deosebite ale domnului Petru Serban Mihailescu le aflam insa citind adresa pe care acest domn o trimite conducerii Tarom, imediat dupa vizita premierului Adrian Nastase in Franta, la inceputul lunii octombrie. "In discutiile cu reprezentantii Companiei "Airbus", in legatura cu restructurarea Tarom si eventualitatea suspendarii liniilor "longcourrier", seful Executivului roman a apreciat ca Ministerul Lucrarilor Publice, Transporturilor si Locuintei, impreuna cu Compania Tarom trebuie sa revada strategia de restructurare, cu luarea in consideratie a mentinerii acestor linii si sa faca evaluarea specificatiilor tehnice privind tipul de aeronava care sa fie achizitionata si a modalitatilor de finantare (avans initial completat de varsaminte din veniturile obtinute din exploatare). Va rugam sa aveti amabilitatea de a dispune luarea masurilor care revin institutiei ce o coordonati pentru aducerea la indeplinire a acestei sarcini". Istoria va retine acest text! Compania Nationala de Aviatie Tarom este pe cale, asadar, sa descopere necesitatea cumpararii unor noi avioane Airbus - capabile sa zboare pana in America (sau in Asia, la Beijing) - la "sugestia" secretarului general al Guvernului. (De mirare cum nu s-a pronuntat in chestiune ministrul Transporturilor, Miron Mitrea!). In acest moment, Tarom zboara la New York cu doua Airbus A 310, aceasta ruta aducand anual pierderi de circa 30 milioane de dolari pe an. In zilele bune, avioanele de 210 locuri de-abia sunt incarcate la jumatate din capacitate. Culisele "istoriei" spun ca se vor cumpara doua A 330, de capacitate 300 locuri si un pret de circa 120 milioane dolari. Plata de catre Tarom a avioanelor "din veniturile din exploatare" este poate o gluma. Cu 20 de ani in urma, un alt secretar general dadea ordin ca Romania sa cumpere licenta Rombac, pentru a se putea plimba cu trasura la Buckingham.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite