Salariile universitarilor cresc cu 19 la suta
0In invatamantul preuniversitar, cei 336 de mii de angajati vor castiga cu 6 la suta mai mult
Salariile celor 28 de mii de profesori universitari vor creste cu 19 la suta de la 1 ianuarie 2003, a declarat pentru Adevarul, Mihai Paunica, directorul Directiei Buget-Finante din Ministerul Educatiei. "Am reusit sa reparam o greseala, si anume ca valoarea coeficientului de referinta a salariilor profesorilor universitari sa fie aceeasi cu cea a profesorilor din invatamantul preuniversitar. De aceea, de la 1 ianuarie 2003, cadrele didactice din invatamantul preuniversitar vor avea salarii mai mari cu 6 la suta, iar cele din invatamantul superior cu 19 la suta", a mai spus Paunica. Un preparator universitar va putea castiga pana la 6.546.000 lei, un asistent pana la 8.434.000 lei, un conferentiar pana la 13.995.000, iar un profesor universitar pana la 14.961.000 lei. De la 1 ianuarie 2003, in invatamantul preuniversitar, salariile de baza vor fi de 2.990.000 lei (invatator debutant), 4.426.000 lei (invatator cu gradul I, peste 40 de ani vechime), 3.269.000 lei (profesor debutant cu studii de lunga durata), 5.518.000 lei (profesor cu gradul I, peste 40 de ani vechime). De la 1 octombrie 2003 se va mai realiza o noua majorare salariala pentru intreg personalul din invatamant, ca de altfel pentru toti bugetarii. Astfel, salariul de baza pentru un invatator debutant va fi de 3.259.000 lei, pentru un invatator cu gradul I si peste 40 de ani vechime de 4.824.000 lei, pentru un profesor debutant cu studii de lunga durata de 3.563.000 lei, iar un profesor cu gradul I si peste 40 de ani vechime de 6.014.000 lei. In invatamantul superior, de la 1 octombrie 2003, salariile vor ajunge pana la 7.135.000 lei (pentru preparatori), pana la 9.193.000 lei (pentru asistenti), pana la 15.255.000 lei (pentru conferentiari) si pana la 16.308.000lei (pentru profesori universitari).























































