Romanofobii de la "Moldova suverana"
0Daca ar fi sa judecam dupa tonul unor articole aparute in aceste zile in publicatiile aflate in slujba guvernului de la Chisinau dominat de comunisti, Romania nu ar avea alta dorinta decat sa
Daca ar fi sa judecam dupa tonul unor articole aparute in aceste zile in publicatiile aflate in slujba guvernului de la Chisinau dominat de comunisti, Romania nu ar avea alta dorinta decat sa acapareze, sa aserveasca cu forta Republica Moldova, pentru a-si satisface poftele expansioniste. Este de ajuns sa ne oprim doar asupra unuia din aceste articole, aparut in ziarul ce-si zice "Moldova suverana", care comenteaza, chipurile, alocutiunea rostita de premierul roman Nastase, la universitatea din capitala Islandei, Reykjavik. O mai inepta colectie de clisee antiromanesti, de aberatii si incercari de umor chinuit rar s-ar mai putea gasi. Referindu-se la faptul ca in alocutiune se reamintea ca, in urma problemelor sociale acumulate dupa desprinderea de URSS, Republica Moldova este singura tara din Europa Centrala si Rasariteana in care alegerile au fost castigate de un partid comunist - realitate cunoscuta de toata lumea - autorul (un anume Berlinski, nume cu evidente si profunde rezonante moldovenesti), dupa ce recurge la un spirit de gluma, in sensul ca scopul vizitei in Islanda a fost, probabil, "vanatoarea de foci", nu gaseste alta replica mai buna, potrivit principiului infantil "cine spune ala e", decat sa exprime mirarea ca o asemenea declaratie apartine reprezentantului unei tari unde, "pana mai ieri, fiecare al patrulea cetatean era membru al Partidului Comunist Roman", ca si cum romanii nu ar mai fi putut de dragul comunismului impus de baionetele staliniste. Mai mult, se reproseaza Romaniei... importurile din Transnistria, insinuandu-se, astfel, nici mai mult nici mai putin, ca Bucurestiul ar sustine regimul separatist de acolo. De aici si pana la afirmatia ca "dintr-o impuscatura a la MUnchhausen, premierul roman a facut ca Republica Moldova sa dispara de pe harta lumii, declarand ca "in Europa exista in prezent doua state romanesti"" nu mai este decat un pas. Fireste, argumentul ca in Republica Moldova doua treimi din populatie este formata din romani si o treime din rusi, ucraineni si alte nationalitati constituie "un fals", culmea ineptiei fiind insa atinsa atunci cand se vorbeste de "pretentiile teritoriale" ale Romaniei fata de o provincie care a fost smulsa din trupul sau, in urma odiosului pact Ribbentrop-Molotov. Nu cumva, se intreaba articolul din "Moldova suverana" (curat suverana!), Romania va cere Atlanticului de Nord sa-i satisfaca aceste pretentii? In acelasi stil de doi bani, autorul reproseaza Romaniei ca nu are curajul sa-si asume diferendul transnistrean, si sa-l califice ca "diferend romano-rus". "Vreti sa-l vrajiti pe Bush"?, ne interpeleaza el in continuare, pentru a trage concluzia ca Romania "nu se pregateste corect" pentru a adera la NATO: "Vorba unui humorean (ce o mai fi si asta? - n.r.), invita-l pe roman in NATO ca el se apuca si darama patul". Partea cu patul este, sa recunoastem, de un haz enorm, dovedind, fara doar si poate, remarcabile calitati de analiza politica. Adevarul este ca semnatarul articolului nu l-a scris chiar de capul lui. Aparitia sa a survenit dupa declaratia presedintelui Voronin la incheierea summit-ului de la Praga, in sensul ca acum Bucurestiul va fi nevoit sa-si stapaneasca "ambitiile revansarde" in privinta Moldovei. Atrage, de asemenea, atentia ca actuala campanie antiromaneasca coincide cu neindeplinirea - pentru a cata oara? - de catre Moscova a promisiunilor de a-si lichida baza militara din Transnistria, pana la sfarsitul anului in curs. In legatura cu aceasta, ziarul moscovit "Nezavisimaia Gazeta", de obicei bine informat, se face ecoul parerii "unor analisti" ca Federatia Rusa ar trebui sa ceara OSCE statutul de forta de mentinere a pacii pentru contingentul sau militar din Transnistria. Cu alte cuvinte, sa-si permanentizeze prezenta in aceasta zona, in conditiile cand granita NATO se va extinde, in curand, pana la Prut. Nu intamplator, in ultimele zile, a fost pusa in circulatie o fumigena cum ca in dotarea acestui contingent s-ar gasi si focoase nucleare! Poate tocmai prin prisma unor asemenea realitati trebuie inteles si talcul derizoriei campanii de romanofobie la care se dedau cei care par a regreta vremurile cand a pronunta in cuprinsul teritoriilor dintre Prut si Nistru cuvintele "roman" si "Romania" constituia o crima de neiertat, pasibila de deportarea in Siberia.























































