Premierul britanic se ofera sa medieze divergentele dintre SUA si Europa
0* Vocile anti-americane din Europa, insufletite de gelozia "provocata de pozitia Americii" in lume, crede Blair
"Tony Blair este omul aflat in mijlocul tensiunilor crescande intre SUA si Europa", scrie cotidianul britanic "The Times", marti, in ziua in care a debutat turneul presedintelui american, George W. Bush in Germania, Rusia, Franta si Italia. Discutiile sefului Casei Albe cu liderii europeni se anunta dificile, din cauza neintelegerilor din ce in ce mai acute intre Europa si SUA. In acest context, premierul britanic, aliat fidel al americanilor, incearca sa medieze intre cele doua parti si se descrie chiar ca "broker" care are aceasta menire. Intr-un interviu acordat publicatiei "The Times", el a facut un apel catre liderii europeni si americani, cerandu-le sa puna capat divergentelor care au ajuns sa deterioreze relatiile dintre cele doua continente. Blair, acuzat de unele voci din Europa ca nu se implica in problemele continentului si ca pare mai degraba interesat de promovarea unor bune legaturi cu SUA, a avertizat totodata sa nu li se ceara britanicilor "sa aleaga intre Europa si America". "Este exclus ca Marea Britanie sa devina altceva decat prietenul si partenerul SUA, fie in Europa, fie in afara Europei", a mai spus el. Blair a afirmat ca motivele care au dus la aparitia unor voci antiamericane sunt "gelozia provocata de pozitia Americii, ingrijorarea in privinta dominatiei culturii americane in Europa" si faptul ca SUA este superputerea mondiala. El a mai opinat ca de ambele parti ale Atlanticului exista "o anumita ambivalenta". "Europenii vor ca America sa preia conducerea, dar, cateodata, critica SUA pentru unilateralismul lor. Americanii vor ca europenii sa isi asume mai multe responsabilitati, dar, uneori, cand acestia adopta o astfel de pozitie, li se par bagareti si de prisos", a explicat Blair. Divergentele americano-europene au aparut din cauza neintelegerilor comerciale, a cheltuielilor militare, mult mai reduse in Europa decat in SUA, a razboiului impotriva terorismului si in acelasi timp din cauza viziunilor diferite asupra conflictului din Orientul Mijlociu si a lansarii unui atac impotriva Irakului. Totodata, dupa succesele inregistrate in ultima vreme de partidele de dreapta in mai multe tari din Europa, unii congressmeni americani au sugerat ca acest lucru este echivalent cu intoarcerea la antisemitism. Blair a admis ca exista probleme, dar a incercat sa minimalizeze efectele lor, afirmand ca "ceea ce avem in comun este mult mai important decat ceea ce ne desparte". "Putem sa rezolvam aceste chestiuni, dar haideti sa nu exageram diferentele sau sa transformam un dezacord intr-un conflict", le-a cerut el liderilor de pe ambele maluri ale Atlanticului. Blair l-a aparat totodata pe Bush, afirmand ca acesta este "foarte respectat de conducatorii europeni, atat din punct de vedere personal cat si politic". "The Times" noteaza insa ca, in ultima vreme, multi europeni au inceput sa-l considere pe presedintele american drept "un cowboy ale carui porniri razboinice depasesc campul de lupta si al carui unilateralism distruge totul, de la comert la mediul inconjurator". Se asteapta ca astazi, in timpul vizitei sale la Berlin, Bush sa-l supuna presiunilor pe cancelarul german Gerhard Schroder, cerandu-i sa sprijine SUA in campania sa impotriva lui Saddam Hussein.























































