Parasutistii americani au deschis frontul de nord

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Scapati de furtunile de nisip, comandantii aliatilor promit o ofensiva de proportii in urmatoarele trei zile. Cu toate acestea, temutele unitati "Fedayin Saddam" ii tineau in loc pe americani la

Scapati de furtunile de nisip, comandantii aliatilor promit o ofensiva de proportii in urmatoarele trei zile. Cu toate acestea, temutele unitati "Fedayin Saddam" ii tineau in loc pe americani la Samawah. Tancuri irakiene, distruse de britanici. In timp ce trupele aliate care incercau sa avanseze spre Bagdad din sudul Irakului continuau sa fie hartuite de irakieni, 1.000 de parasutisti americani au deschis, ieri, ceea ce Pentagonul a numit "frontul de nord impotriva lui Saddam Hussein". Militarii, din Brigada 173 Aeropurtata, au fost parasutati pe un aerodrom controlat de kurzi, in prima deplasare majora a fortelor americane in partea de nord a tarii. Brigada 173 are baza la Aviano, in Italia. Aceasta interventie a avut loc dupa refuzul Turciei de a autoriza tranzitarea teritoriului sau de catre 62.000 de soldati americani. Inaintea lansarii operatiunii de parasutare, avioanele de lupta de la bordul portavionului "USS Theodore Roosevelt" au bombardat cu violenta, in noaptea de miercuri spre joi, mai multe tinte irakiene din nord. Tot ieri, dupa ce militarii din Brigada 173 Aeropurtata au asigurat zona in care au fost parasutati, mai multe avioane militare americane de transport au fost vazute aterizand in regiune. Intre timp, comandantii trupelor aliate au anuntat ca, pentru moment, furtunile de nisip au incetat si unitatile americano-britanice isi vor intensifica atacurile asupra fortelor irakiene, in urmatoarele trei zile. Paisprezece tancuri irakiene de tip "T-55" au fost distruse, joi, in apropierea orasului Basra, din sud, de 14 tancuri britanice "Challenger", care s-au intalnit "intamplator" cu fortele inamice, a anuntat un ofiter britanic, citat de AFP. Concomitent, bombardamentele coalitiei au intrerupt emisia televiziunii de stat irakiene din Basra, al doilea oras ca importanta strategica din Irak. La 240 de kilometri sud de Bagdad, trupele terestre americane, sprijinite de tancuri si elicoptere de atac s-au angajat in lupte puternice cu aproximativ 1.500 de membri ai temutelor unitati "Fedayin Saddam", pentru preluarea controlului asupra orasului Samawah. Prin cucerirea acestui oras, americanii doresc sa asigure o cale de aprovizionare pentru trupele aliate, in perspectiva inaintarii acestora spre nord. Bombardamente violente au fost inregistrate si la Nassiryia, in sudul tarii. Pe de alta parte, alte unitati americane continuau, ieri, sa avanseze spre Bagdad, o parte dintre acestea indreptandu-se spre Al-Kut, la 150 de kilometri sud-est de capitala. In noaptea de miercuri spre joi, fortele aliate au lansat asupra Bagdadului bombardamente puternice, soldate cu noi victime in randul civililor si cu deteriorarea sediului companiei nationale de telecomunicatii, fapt ce a dus la intreruperea legaturilor telefonice in mai multe zone ale capitalei. Autoritatile irakiene nu au precizat numarul victimelor civile din aceste raiduri. In schimb, intr-un bombardament lansat la 30 de kilometri sud de capitala, irakienii sustin ca opt persoane au fost ucise, iar alte 44, ranite. Bombardamente violente la Bagdad au putut fi auzite si joi dupa-amiaza.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite