O fetita a murit, iar alte cinci persoane sunt internate in stare critica

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Ioana Costea avea 13 ani, iar fratele ei, Marian (11 ani), nu are sanse de supravietuire

Sase persoane din localitatea Gradina, judetul Constanta, au fost victimele unei intoxicatii cu o substanta necunoscuta. Toate sase au fost internate in stare extrem de grava in Spitalul de Urgenta Constanta. Medicii sunt rezervati in privinta sanselor de supravietuire a victimelor. O fetita de 13 ani, Ioana Costea, a decedat ieri dimineata, iar fratele ei, Marian, de 11 ani, se zbate intre viata si moarte. Marti, familia Costea a avut invitati la masa. Gheorghe Costea, copiii sai, Mina (16 ani), Ioana (13 ani) si Marian (11 ani), impreuna cu Ionela Burloi (15 ani) si Alina Manole (17 ani) au mancat o ciorba de rata. Miercuri, toti au inceput sa se simta rau, au avut greturi, varsaturi. Joi, insa Ioana a murit. Fata mersese la dispensarul din sat, dar cadrele medicale au crezut ca are o criza de apendicita si i-au facut o injectie de calmare a durerilor. In fata gravitatii situatiei, ceilalti 5 au fost dusi de urgenta la spital. Politistii din Gradina au demarat o ancheta, la care lucreaza si criminalisti ai IPJ. Se banuieste ca rata consumata ar fi fost otravita cu Furadan, substanta cu care se trateaza porumbul. Vecinii spun ca Ioana ar fi mancat ciuperci otravite. Pana la rezultatele analizelor toxicologice, substanta cu care cele sase persoane s-au intoxicat ramane necunoscuta. Singura care a scapat din tragedie este mama copiilor, Domnica Costea, care plecase de acasa la mama sa in Tariverde, alungata - spun oamenii - de barbatul ei. Fetita va fi inmormantata cu ajutorul Primariei, deoarece familia este saraca lipita pamantului. La ora inchiderii editiei, fratiorul Ioanei, Marian, intrase in moarte clinica.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite