Multi medici se dau drept... asistenti medicali
0La filiala din Iasi a Ordinului Asistentilor Medicali din Romania s-au prezentat mai multi medici, care au cerut sprijin pentru a deveni cat mai repede... asistenti medicali, intrucat astfel pot pleca
La filiala din Iasi a Ordinului Asistentilor Medicali din Romania s-au prezentat mai multi medici, care au cerut sprijin pentru a deveni cat mai repede... asistenti medicali, intrucat astfel pot pleca si gasi de lucru mai usor in tarile occidentale. Liliana Iordache, presedintele OAMR Iasi, a declarat: "Nu pot da nume, dar sunt pana acum trei astfel de cereri. Profesiunea de asistent medical este destul de cautata, de exemplu in Italia. Solicitantii vor sa urmeze cursurile Colegiului din cadrul Universitatii de Medicina si Farmacie, dar nu in totalitate, ci numai la anumite discipline, restul urmand sa si le echivaleze". Medicii care aspira sa devina in acest fel asistenti medicali nu au insa prea multe sanse, intrucat cele doua profesiuni sunt considerate ca fiind diferite.























































