Liderul PNL, Mircea Cinteza, a scos medicii in strada, ca sa-si asigure postul de ministru al Sanatatii
0Speriat ca s-ar putea sa nu ajunga ministru al Sanatatii, liderul PNL, Mircea Cinteza, si-a scos ieri medicii in strada. Ca sef al Colegiului Medicilor din Romania (CMR), acesta a organizat un mars de
Speriat ca s-ar putea sa nu ajunga ministru al Sanatatii, liderul PNL, Mircea Cinteza, si-a scos ieri medicii in strada. Ca sef al Colegiului Medicilor din Romania (CMR), acesta a organizat un mars de protest pe parcursul caruia a depus o motiune privind starea sistemului sanitar la ministerul de resort. Demersul frizeaza ridicolul, in conditiile in care actuala conducere a ministerului nu stie cat mai are de stat pe acolo. Cu atat mai putin ar avea timp sa rezolve toate problemele ridicate de CMR. Pe o foaie de hartie, Mircea Cinteza a reluat temele electorale pe care le-a tot folosit in ultimii patru ani, cat timp partidul din care face parte a fost in opozitie. In mare, se cere marirea salariilor medicilor si a bugetului alocat Sanatatii la 5-6 la suta din PIB. Folosind medicii ca masa de manevra, Mircea Cinteza a spus in fata presei ca, daca va fi numit ministru, isi va rezolva propriile revendicari. Mai grav este ca seful CMR a anuntat ca, in cazul in care cererile nu vor fi solutionate, medicii nu vor semna contractele pe 2005 cu Casele de Asigurari de Sanatate si nu vor mai prescrie retete compensate.























































