Justitia romana continua sa condamne ziaristi

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Ieri, completul 2 din cadrul Sectiei a II-a Penale din cadrul Tribunalului Municipiului Bucuresti (TMB) a condamnat doi cunoscuti ziaristi de investigatii, Lidia Popeanga si Al. Racoviceanu, la plata

Ieri, completul 2 din cadrul Sectiei a II-a Penale din cadrul Tribunalului Municipiului Bucuresti (TMB) a condamnat doi cunoscuti ziaristi de investigatii, Lidia Popeanga si Al. Racoviceanu, la plata a 100 de milioane de lei despagubiri, in favoarea fostului magistrat Gheorghe Mocuta, secretar de stat in perioada 1996-2000 la Ministerul Justitiei. Sentinta este definitiva si poate fi atacata doar cu recurs in anulare promovat de procurorul general Joita Tanase. Decizia TMB, condus de judecatoarea Maria Cuza, este cu atat mai curioasa cu cat articolul ziaristilor a fost scris in septembrie 1997, iar dupa 5 ani fapta de calomnie prevazuta de art. 205, 206 Cod penal se prescrie. "Ne e rusine ca ne ocupam de atatia ani de Justitie", ne-au declarat cei doi reporteri speciali de investigatii, Lidia Popeanga si Al. Racoviceanu. Asteptam o reactie din partea ministrului Rodica Stanoiu.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite