Jurnalistii moldoveni - reuniti in Centrul Regional de Jurnalism Iasi
0Prima asociatie care reuneste gazetarii din cele opt judete ale Moldovei a fost lansata ieri, 6 mai, la Iasi. "Croit" pe baza principiilor enuntate de Clubul Roman de Presa, Centrul Regional de
Prima asociatie care reuneste gazetarii din cele opt judete ale Moldovei a fost lansata ieri, 6 mai, la Iasi. "Croit" pe baza principiilor enuntate de Clubul Roman de Presa, Centrul Regional de Jurnalism Iasi isi propune sa devina o organizatie profesionala menita sa apere interesele si statutul jurnalistului intr-o zona a tarii in care adesea mentalitatea provinciala si opacitatea unor institutii ale statului ingradesc accesul la libera informare a cetateanului. "In Moldova se face presa, poate cu exceptia Bacaului, unde ati deveni jurnalisti "martiri". Sau in Gorj, sau in Constanta, unde e mai greu sa-ti faci meseria din cauza baronilor locali", spunea ieri, la lansarea CRJI, scriitorul Liviu Antonesei. Yves-Claude Llorca, seful Biroului Agentiei France Presse Bucuresti, declara pentru membrii CRJI: "Numerosi jurnalisti talentati s-au format pe teren, contribuind la bogatia si diversitatea unei profesii care trebuie sa ramana un simbol al libertatii". Cristian Tudor Popescu, presedintele Clubului Roman de Presa, a salutat initiativa gazetarilor din regiunea nord-estica a tarii: "Urez tinerilor jurnalisti moldoveni sa descopere de la frageda lor varsta unitatea care noua, batranilor, ne e de multe ori inaccesibila".























































