In Romania se incinge razboiul social

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Iliescu si Nastase - spanzurati de cruce la Brasov Ieri, pentru a treia zi la rand, Brasovul s-a aflat la cheremul blocadelor sindicale "spontane". Semnalul iesirii in strada a pornit, iarasi, de la

Iliescu si Nastase - spanzurati de cruce la Brasov Ieri, pentru a treia zi la rand, Brasovul s-a aflat la cheremul blocadelor sindicale "spontane". Semnalul iesirii in strada a pornit, iarasi, de la Tractorul, de unde, la ora 11,30, circa 1.000 de salariati s-au bulucit afara pe poarta uzinei, indata dupa plecarea presedintelui concernului italian Landini, Valerio Mora, aflat marti seara si ieri dimineata intr-o prima vizita "de prospectare" in vederea unei eventuale achizitionari a societatii brasovene. Nestingheriti de nimeni, "tractoristii" au blocat din nou intersectia strazilor 13 Decembrie - Garii - A. Vlaicu in dreptul sediului PSD, la intrarea caruia - intr-un cor de huiduieli - au depus o lumanare aprinsa, doua pancarte de protest si o cruce de care spanzurau doua papusi de carpa inscriptionate "Iliescu" si "Nastase". O jumatate de ora mai tarziu, in strigate de "Pe ei, pe mama lor!" si "Hai la Prefectura, sa le-o dam in gura!", circa 6.000 de sindicalisti de la Roman au blocat si ei, din nou, DN1, la intrarea in Brasov dinspre Bucuresti. Surescitati la culme, cateva sute de "stegari" au avut, putin dupa ora 14, chiar si o tentativa de a porni spre centrul orasului, la care au renuntat insa repede cand si-au dat seama ca se apropie... ora incheierii programului de lucru. Drept care, la ora 14,30, le-au dat cu tifla jandarmilor ce se pregateau sa le opreasca inaintarea si au facut cale-ntoarsa spre uzina, cu obisnuita amenintare "Maine iesim iar!". Zicere lansata si de "tractoristi", care eliberasera si ei intersectia cu o jumatate de ora mai devreme. Ca si in zilele precedente, fortele de ordine s-au ferit sa intervina, marginandu-se sa "monitorizeze" actiunile ilegale ale sindicalistilor. Blocadele de ieri au fost pornite la scurt timp dupa ce, la Prefectura, fusesera reluate negocierile liderilor sindicali de la Roman, Tractorul si Rulmentul cu echipa guvernamentala condusa de ministrul Marian Sarbu, sosita la Brasov marti seara, din ordinul premierului Nastase, pentru a pune cumva capat actiunilor sindicale de strada. Secundat de vicepresedintele APAPS Gheorghe Musliu, de secretarul de stat de la Finante Gheorghe Gherghina si de Valentin Mocanu, consilier al premierului, ministrul Sarbu s-a "batut" timp de 6 ceasuri, pana la ora 1,30 din noapte, cu capii sindicali, pe tema celor 36 de salarii compensatorii cerute de acestia in schimbul acceptarii disponibilizarii a circa 7.000 de angajati de la cele trei uzine brasovene. "Dom'le, nu doar 36 de salarii, vrem 100 de milioane de caciula la concediere, plus alea 36 de salarii, altfel maine suntem din nou in strada si blocam si calea ferata!", vocifera unul dintre sefii sindicali de la Roman, intr-o pauza a discutiilor. La capatul rundei de negocieri de marti noapte - odata cu zicerea lui Gheorghe Musliu cum ca "N-am venit aici pentru ca au fost sindicatele in strada, asta ar insemna ca am cedat la presiuni!" -, "oferta finala" a echipei guvernamentale a fost cresterea la 20-22-24, in functie de vechime, a numarului salariilor compensatorii pentru viitorii disponibilizati de la Brasov. Plus cooptarea sindicalistilor la realizarea programelor de restructurare de la Roman, Tractorul si Rulmentul, dupa ce ministrul Sarbu sustinuse ca "la Guvern am fost convinsi ca Ordonanta 8 fusese discutata in prealabil cu sindicatele, n-am stiut ca nu". Ieri dimineata, oferta guvernamentala privind salariile compensatorii, prezentata de lideri, a fost respinsa in bloc de consiliile sindicale din cele trei uzine, sefii sindicali fiind somati sa nu accepte in nici un caz mai putin de 36 de salarii. Intrerupte brusc de vestea noii "spontane" de ieri a sindicalistilor de la Tractorul si Roman, discutiile liderilor cu ministrul Sarbu si echipa sa au fost reluate intr-un tarziu, incheindu-se, in cele din urma, cu un soi de armistitiu. Mai exact - potrivit declaratiei ministrului Sarbu - cu intelegerea privind "constituirea unui grup comun de lucru, pentru solutionarea tuturor problemelor de la Brasov pana in 2 aprilie 2003 si elaborarea unui pachet de legi pentru protectia sociala a salariatilor de aici ce vor fi disponibilizati si a familiilor lor, care vor fi prezentate apoi Guvernului spre aprobare". Anuntul ministrului Sarbu a fost insa "corectat" pe loc de unul dintre capii sindicali de la Roman, Marius Stinghe, care a spus ca "noi vom face doar comunicarea catre oameni a ofertei guvernamentele si a solicitarii de a nu se mai iesi in strada, dar asta nu inseamna si garantia noastra ca nu vor mai fi asemenea actiuni". 2.000 de muncitori au iesit ieri in strada la Hunedoara Peste 2.000 de muncitori de la Siderurgica Hunedoara au iesit miercuri dimineata in strada scandand "Ieri in Brasov, azi in Hunedoara, maine-n toata tara!". Liderii sindicali sustin ca protestul a fost spontan. "Putem vorbi de un adevarat razboi social si avertizam ca sindicatele aproape au scapat de sub control situatia", a declarat Petre Vaidos, liderul Sindicatului Siderurgistul. Vaidos prevesteste ca protestele de strada vor continua si in zilele urmatoare. Liderii din Hunedoara recunosc ca mentin o stransa colaborare cu liderii din Brasov si cu cei din Resita. De asemenea, in clubul protestarilor s-ar putea inscrie in cel mai scurt timp si alte sindicate din siderurgie, chiar daca unitatile in care functioneaza nu figureaza pe lista restructurarilor. Deja la Calan oamenii au iesit in strada marti si miercuri, iar protestele nu par a fi pe termen scurt. Directorii s-au refugiat la Deva Petre Vaidos povesteste ca protestul a fost generat de sedinta consiliului de administratie al combinatului, care ar fi trebuit sa aiba loc ieri, la sediul combinatului. Cei 2.000 de oameni s-au strans in fata pavilionului central pentru a le arata membrilor consiliului ca nu accepta disponibilizarile hotarate de Guvern. In combinat n-au gasit insa nici o urma de director sau membru al consiliului. "I-am depistat la Deva - tineau sedinta pe sest. Auziti unde au putut sa ajunga! Oricum, le-am comunicat ca, datorita schimbarii de locatie facute fara un anunt prealabil, sedinta nu este valabila", declara Vaidos. Suparati, o parte dintre muncitori au ramas in zona pentru a bloca accesul directorilor in cladire, iar ceilalti au mers la sediul PSD, unde au aruncat cu oua in cladire. Costul politic al disponibilizarilor Sindicalistii il acuza pe directorul general al combinatului, Doru Gaita, ca, "executand o comanda politica, omoara Hunedoara". Doru Gaita a precizat ca el nu face altceva decat sa aplice un program economic al Guvernului, motiv pentru care nu i se pare corect sa fie sanctionat politic, asa cum a auzit. Informatia privind sanctionarea nu a fost, pana in prezent, confirmata oficial de reprezentantii PSD, partid din care face parte directorul general al combinatului Siderurgica Hunedoara. Sindicalistii cer aplicarea strategiei UE Reamintim ca, in conformitate cu un plan de restructurare intocmit de APAPS, de la combinatul din Hunedoara vor trebui disponibilizati pana in mai aproximativ 4.000 de salariati. Ovidiu Musetescu, presedintele APAPS, si-a justificat decizia explicand ca Siderurgica Hunedoara are datorii totale de 260 de milioane de dolari si inregistreaza pierderi zilnice de 500.000 de dolari, in timp ce valoarea contabila a activelor nu depaseste nivelul de 110 milioane dolari. De cealalta parte, Petre Vaidos sustine ca sindicatul sau nu cere decat aplicarea strategiei de restructurare a sectorului siderurgic adoptata prin hotarare de guvern anul trecut si agreata de expertii Uniunii Europene. "In cazul Hunedoarei nu s-a respectat nimic din datele prevazute in strategie, nici in ceea ce priveste reforma economica, nici nivelul investitiilor, nici restructurarea sociala", declara Vaidos. Ministrul Muncii la Hunedoara Negocierile repetate purtate intre sindicalisti, autoritatile locale, reprezentantii APAPS sau directorii combinatului au esuat. Mai mult, sunt putine sanse ca urmatoarele negocieri purtate intre aceiasi actori sa duca la vreo intelegere. Pentru a dezamorsa conflictul, Marian Sarbu, ministrul Muncii, si-a anuntat vineri prezenta la sediul combinatului.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite