Iliescu - acuzat de doi tineri pentru mineriada din 1990

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Doi tineri l-au acuzat pe Ion Iliescu, vineri, la Targul Gaudeamus, ca el i-a chemat pe mineri in Bucuresti in iunie 1990 si ca studenti asemeni lor au fost batuti de acestia, insa presedintele a

Doi tineri l-au acuzat pe Ion Iliescu, vineri, la Targul Gaudeamus, ca el i-a chemat pe mineri in Bucuresti in iunie 1990 si ca studenti asemeni lor au fost batuti de acestia, insa presedintele a replicat ca minerii nu au fost chemati, ci au venit in Capitala "ca sa apere institutiile nou alese". Ion Iliescu le-a mai spus celor doi tineri ca este "o aiureala intreaga" ceea ce incearca unii sa consacre, respectiv ca puterea de la acea vreme era interesata sa provoace "asemenea perturbari". "Noi abia ne asezasem ca societate. Avusesem alegeri libere. Se pronuntase tara. Ce mai era de discutat?", a adaugat seful statului. Iliescu le-a spus celor doi sa nu ramana "sub influenta unor oameni interesati", deoarece "asta inseamna oameni cantonati in trecut". "Dar dumneavoastra?", au intervenit tinerii. Ion Iliescu a raspuns: "Eu am fost intotdeauna un om deschis dialogului, chiar si cu cei care s-au pronuntat in felul acesta. I-am chemat la dialog. Ei ieseau cu ciomagul". Cei doi tineri au mai spus ca "lanturile si batele le-au folosit minerii", dupa care au plecat.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite