Guvernul vrea sa injecteze zeci de mii de miliarde in firme de stat
0Ministrul Finantelor afirma ca banii se vor intoarce la buget
"Suntem la momentul adevarului. A sosit timpul sa luam taurul de coarne", a declarat, ieri, ministrul Finantelor, Mihai Tanasescu, intr-un discurs foarte dur, rostit cu ocazia seminarului privind Programul Economic de Preaderare. In fata oficialilor Comisiei Europene, Tanasescu a afirmat raspicat: "Nu ne mai putem permite sa avem minusuri, sa nu platim taxe si impozite pentru ca suntem firme de stat, si sa nu respectam disciplina financiara". El a anuntat ca guvernul lucreaza la o schema complexa menita sa rezolve definitiv problema blocajului si indisciplinei financiare. "Printr-o schema pe care o gandim acum vrem sa dam drumul la sange - la fluxurile financiare - in sistem, a spus oficialul guvernamental, adaugand ca aceasta schema va fi gata in cateva saptamani si va lua forma unei ordonante de urgenta. "Aceasta schema va fi una de compensare si eliminare a deficitelor acumulate in sistem, la care vom adauga masuri ca situatia sa nu se mai repete. Nu va fi vorba nici de o stergere si nici de o inghetare a datoriilor, ci de o stingere a lor intre societati si intre ele si bugetul de stat. Avem deficite cvasifiscale foarte mari. Pentru a curati sistemul va fi nevoie de o injectie de la bugetul de stat, care va fi de zeci de mii de miliarde de lei, dar, prin fluidizarea platilor, banii se vor intoarce la buget, astfel incat deficitul bugetar va ramane la fel", a explicat Tanasescu. El a recunoscut ca masura penalizarii rau-platnicilor nu a functionat, dar a refuzat sa dezvaluie valoarea reala a arieratelor (datorii acumulate si neplatite), care se ridica, potrivit unor estimari neoficiale, la circa 40 la suta din PIB. Intrebat cum anume va functiona aceasta schema, el a dat urmatorul exemplu: se va alege o societate care este un punct nodal (n.r. - care are datorii mari la buget si catre furnizori), va primi o "injectie" de bani de la buget pentru a-si plati datoriile catre furnizori, iar in acest fel acestia isi vor putea plati, la randul lor, datoriile catre alti furnizori si catre buget. Cine garanteaza ca banii nu se vor duce in majorarea salariilor sau ca toate societatile care vor incasa de la un furnizor vor deveni brusc bune platnice, astfel incat banii sa ajunga inapoi la bugetul de stat? La aceasta intrebare, ministrul Finantelor a dat din nou cateva exemple, afirmand ca celor care nu devin disciplinati fie le va taia din subventii, fie nu le va mai rambursa TVA-ul (in contul datoriilor). "Lucram cu Ministerul Industriilor pentru a crea strategii individuale, pe fiecare companie in parte", a mai spus Tanasescu. Cu toate explicatiile precise oferite de ministrul Finantelor, acestea nu lamuresc un fapt: injectia de bani de la buget presupune o crestere a cheltuielilor, chiar daca ea va fi echilibrata pe partea de venituri cu aceeasi suma (conform convingerii ca prin rezolvarea blocajului banii se vor intoarce la buget), astfel incat deficitul sa ramana acelasi. Din explicatiile sefului Finantelor reiese ca ar fi vorba despre o "schema" pe hartie, in care banii vor fi "plimbati" dintr-un loc in altul, pentru a "topi" punctele nevralgice din sistem. Intrebat care este raspunsul FMI la masurile pregatite de guvern, Tanasescu a spus: "Nu e negativ".























































