Ghergut si tovarasii sai din BEC nu explica de ce au trantit usa in nas votantilor din sapte sectii speciale
0Magistratii din Biroul Electoral Central (BEC) nu si-au dezlipit, nici duminica, etichetele de partizani politici, cu care s-au ales, dupa primul tur de scrutin, mai ales prin intermediul mai-marelui
Magistratii din Biroul Electoral Central (BEC) nu si-au dezlipit, nici duminica, etichetele de partizani politici, cu care s-au ales, dupa primul tur de scrutin, mai ales prin intermediul mai-marelui lor, Emil Ghergut. Imbulzeala de la cele sapte sectii de votare la care s-a stabilit, in cursul saptamanii, ca pot vota cetatenii aflati in tranzit prin Capitala, a determinat Biroul Electoral Municipal (BEM) ca, la primele ore ale dupa-amiezei, sa decida cresterea cu zece a numarului sectiilor speciale. Initial, nimeni de la BEC nu a avut de obiectat asupra acestei hotarari, dar lucrurile s-au precipitat taman atunci cand informatiile scapate de cele doua institute de sondare a opiniei publice, care operau exit-poll-uri, incepeau sa dea egalitate ori chiar un usor avans al lui Traian Basescu. Cu putin inainte de orele 18,00, evitand mass-media, in sediul BEC a intrat val-vartej prefectul Capitalei, Dan Darabont, cu o hartie in mana. La scurt timp, a transpirat stirea ca PSD+PUR cer anularea deciziei BEM si inchiderea sectiilor infiintate cu doar cateva ceasuri mai inainte. Dupa vreo ora, acelasi Darabont, indeobste un tip foarte deschis la dialogul cu presa, a iesit in pasi de alergator-fondist, afisand o figura pamantie. "S-a anulat decizia BEM cu cele zece sectii...", le-a aruncat ziaristilor peste umar. Imediat, in mare viteza, a zbughit-o si vicepresedintele si purtatorul de cuvant al BEC, magistratul Victor Pasca-Camenita (componenta mai cerebrala a conducerii Biroului), intr-o directie necunoscuta. A revenit pe la orele 20,00, complet buimacit, refuzand - ori neputand - sa inchege vreo explicatie. Zapaciti si enervati de deciziile contradictorii ale organizatorilor alegerilor, pusi, practic, in imposibilitatea de a-si exercita dreptul constitutional la vot, cateva sute de comis-voiajori ori studenti fara vize de flotant s-au revotat la Gara de Nord. Dupa ceasuri intregi de stat la coada in frig, furiosi, vazand ca li se inchid sectiile in nas, la orele 21,00, au pornit in mars spre BEC. Jandarmeria s-a miscat repede si, ca din senin, strada ingusta pe care se afla sediul Biroului, a fost blocata cu garduri metalice. Valul nemultumitilor s-a spart la Universitate, unde cei mai multi au intrat in mitingul suporterilor Aliantei, dar vreo 50 tot au ajuns la locul unde, spuneau ei, vor sa-i ceara socoteala "lu' Ghergut, ala...". "Ho-tii! ho-tii!", "Ba-se-scu!" si "Vrem sa votam!", au scandat nemultumitii, de dupa garduri si jandarmi. Emil Ghergut era insa de negasit. Pe la zece si un sfert seara, magistratul Camenita incerca sa scoata cu mana lui castanele din foc, dand declaratii de presa in strada, fara insa a explica decizia de acceptare a jalbei PSD. "De ce am decis? Pentru ca aveam deja o hotarare a BEC care limita la sapte numarul acestor sectii, de fapt extindea cele stabilite, initial, dupa discutiile cu Pro Democratia...". Chestionat asupra diferentei de masura cu care BEC a judecat sesizarea PSD+PUR de la orele serii si pe aceea, inaintata, inca de dimineata, de Alianta, cu privire la situatii similare in cateva judete (respinsa), magistratul Camenita n-a mai stiut ce sa raspunda, a intors spatele si a intrat in sediu.























































