Fondurile de la BEI trebuie utilizate in functie de prioritatile bucurestenilor
0Dan Ioan Popescu, presedintele PSD Bucuresti, apreciaza ca semnalele venite din partea oficialilor europeni nu conduc inca la o "concluzie clara" asupra destinatiei pe care o vor avea creditele Bancii
Dan Ioan Popescu, presedintele PSD Bucuresti, apreciaza ca semnalele venite din partea oficialilor europeni nu conduc inca la o "concluzie clara" asupra destinatiei pe care o vor avea creditele Bancii Europene de Investitii in finantarea proiectelor de la nivelul Capitalei. Intrebat asupra continutului scrisorii lui Jonathan Scheele, Dan Ioan Popescu a afirmat ca nu are nimic impotriva derularii tuturor proiectelor aflate in discutie, considerand ca acest lucru ar fi in avantajul bucurestenilor. "Fara indoiala ca bucurestenii ar fi mai castigati daca s-ar putea finanta atat proiectele sustinute de Consiliul Municipal, cat si cele propuse de Primaria Capitalei. Consider ca aceasta ar fi cea mai buna varianta pentru bucuresteni", a precizat Popescu. Pe de alta parte, presedintele organizatiei bucurestene a PSD a subliniat ca, in cazul in care exista impedimente pentru finantarea tuturor proiectelor aflate in discutie, "trebuie tinut cont de prioritati". In aceasta privinta, ministrul este de parere ca primarul general nu a procedat corect, intrucat nu a tinut cont de problemele cele mai importante ale bucurestenilor. "Prioritatile nu sunt ale domnului Basescu, ci ale bucurestenilor. Cred ca acesta este aspectul cel mai important, pe care domnul Basescu l-a scapat din vedere. Daca pentru bucuresteni este prioritar sa se repare strazile periferice, dintre blocuri - fapt demonstrat de sondajele de opinie -, atunci ar fi fost chiar de datoria primarului general sa sustina acest lucru in fata finantatorilor acestor proiecte". In opinia ministrului, cel mai grav lucru din perspectiva locuitorilor Capitalei este ca Traian Basescu se foloseste de un anumit context pentru a bloca proiectul de reabilitare a strazilor periferice. "Este grav cand vezi ca primarul Bucurestiului se bucura ca ar putea impiedica derularea unui proiect de maxima prioritate pentru bucuresteni doar pentru a-si impune orgoliile politice. Este ca si cum i-ai da unui bolnav de inima un medicament pentru tratarea unui guturai", a adaugat ministrul. In acest context, presedintele PSD Bucuresti priveste demersul primarului general ca o "manevra electorala", considerand ca, "dupa ce a lasat balta treaba cu maidanezii si chioscurile, domnul Basescu cauta cu disperare proiecte marete, ca sa aiba, la alegeri, o ctitorie cu care sa ia ochii bucurestenilor".























































