Cum se feresc politicienii de electorat

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Cateva ore. Atat a durat iluzia ca, in cele din urma, averile alesilor vor vedea lumina zilei, prin publicarea lor in Monitorul Oficial. Dupa o noapte de nesomn, in care s-au perpelit sa gaseasca o

Cateva ore. Atat a durat iluzia ca, in cele din urma, averile alesilor vor vedea lumina zilei, prin publicarea lor in Monitorul Oficial. Dupa o noapte de nesomn, in care s-au perpelit sa gaseasca o portita de scapare, deputatii puterii au gasit o solutie de blocat legea: au scos toate celelalte articole care detaliau procedura de publicare. La istoria destul de zbuciumata a acestei legi s-a mai adaugat, astfel, inca o fila murdara. Pe scurt, epopeea Legii privind declararea averilor ar putea fi rezumata la o farsa. In opozitie, PDSR si-a facut un titlu de glorie lansand in moara legislativa un proiect "innobilat" de semnatura lui Ion Iliescu, prin care se cerea transparenta totala in privinta averilor. Apoi, odata ajuns la putere, PSD reface proiectul si-l trimite in Senat optand, din mers, pentru incopcierea averilor in dosare ferecate. Ion Iliescu insista, dar senatorii asculta militareste ordinele de la Palatul Victoria, convinsi ca de acolo sufla vantul puterii. La Camera Deputatilor, o clipa de neatentie procedurala ajuta opozitia sa strecoare ideea publicarii in Monitorul Oficial, moment in care reprezentantul guvernului trece la amenintari voalate. Tot acest circ cu publicarea averilor arata inca o data dispretul pe care alesii il au cand vine vorba de vointa alegatorilor. Suspiciunile legate de averile demnitarilor nu sunt de azi, de ieri. Demnitarii vin, pleaca si lasa in urma lor un sir de semne de intrebare, care maresc de la mandat la mandat distanta dintre clasa politica si electorat. Indecizia fiecarei puteri succedate pe la Palatul Victoria de a limpezi problema alimenteaza in continuare toate speculatiile de coruptie, amestecand la un moment dat in aceeasi oala bunii cu raii. Pe de alta parte, cele doua tabere - politicieni si alegatori - se trateaza reciproc ca potentiale incubatoare de infractori. Electoratul suspecteaza aproape fiecare demnitar de imbogatire ilicita, pe principiul ca puterea aduce bunastare politicienilor. Acestia, la randul lor, motiveaza ca, daca ar face publica declaratia de avere, ar sta un roman la fiecare colt de strada, cu bata in mana, gata sa le dea in cap. Si uite asa, lipsa de incredere adanceste prapastia dintre clasa politica si societatea civila. Pana acum viata a dat dreptate in mare parte cetatenilor. Masinile luxoase ale unor actuali si fosti parlamentari, ale unor actuali sau fost ministri, vilele acestora, ca si traiul pe picior mare sunt mult mai vizibile decat situatia grea a unor "fosti", ajunsi poate sa traiasca dintr-o pensie sau un venit modest. In plus, manevrele discutabile prin care parlamentarii pot sa exercite, pe timpul mandatului, alte activitati, sau arabescurile legislative prin care acestia isi protejeaza in fel si chip diverse afaceri sporesc impresia de ocultism pe etajul puterii. Tot aici, se inscrie si o alta mostra de suficienta azvarlita, in aceste zile, in sacul de gafe parlamentare: pensii preferentiale pentru parlamentari. Este o incercare care se face periodic, cu discretie, indiferent de culoarea politica a Parlamentului, caci, culmea, pe un asemenea subiect nu lipseste niciodata consensul. Intamplarea ca ea are loc in acelasi timp in care se discuta de opacizarea averilor demnitarilor nu face decat sa amplifice in ochii cetatenilor spectacolul jalnic pe care politicienii il ofera din inaltimea Palatului parlamentar. Ca si cand n-ar fi invatat nimic din lectiile trecutului, partidul de guvernamant are in continuare ezitari inexplicabile cand este vorba de curatenia morala. In loc sa inceapa toate actiunile anticoruptie exact prin demontarea mitului "sarac si cinstit" si promovarea altuia, "bogat si cinstit", PSD se balanseaza intre doua lumi cu mentalitati diferite. De aici, zvonistica de sant cu ramificatii directe in interiorul formatiunii de la putere. Se spune ca Nastase ar fi cel care ar fi insistat in ultimul moment pentru nepublicarea averilor. Ba, mai mult, tot el ar fi responsabil si pentru nesocotirea sugestiei de transparenta facute de Iliescu. Asteptam ca d-sa sa nege public, cu indignare, toate acestea. Pe de alta parte, ignorarea electoratului de catre politicieni este una din putinele certitudini care trece dincolo de sticla televizorului. Din nefericire pentru acestia, oamenii au invatat cand sunt mintiti si folositi doar ca masa de manevra. Asa se intampla si in aceste zile, cand privind la tot circul declararii averilor, apare intrebarea: "De ce se feresc de popor cei care il reprezinta?"

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite