Banca Nationala declanseaza haosul retragerii bancnotelor de 50.000 lei

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Daca aveti o bancnota de hartie (nu de plastic) de 50.000 de lei priviti-o cu atentie: daca in partea stanga vedeti scris (cu minuscule) anul 2000 e buna, daca scrie 1996, mai e valabila doar doua

Daca aveti o bancnota de hartie (nu de plastic) de 50.000 de lei priviti-o cu atentie: daca in partea stanga vedeti scris (cu minuscule) anul 2000 e buna, daca scrie 1996, mai e valabila doar doua zile. Sau, daca langa chipul lui George Enescu vedeti o vioara maro, inseamna ca teoretic o puteti folosi, daca vedeti o pata aurie, bancnota nu mai este valabila decat pana pe 16 decembrie 2002. Dupa ce ati depasit acest "joc" al cifrelor si imaginilor simbol, incercati sa-i explicati si vanzatorului din colt ca hartiile de 50.000 emise in 2000 (adica alea cu vioara) sunt inca valabile si doar cele din 1996 (cu pata aurie) se retrag din circulatie. Si daca aveti noroc sa gasiti un om cumsecade, care sa va asculte, sa va creada si, intr-un final, sa va serveasca, va puteti considera un om norocos, pentru ca nu va trebui sa bateti drumul pana la banca sau la posta pentru a va preschimba banii. Scena descrisa mai sus este rupta din realitate. Retragerea de pe piata a banconotelor de hartie de 50.000 de lei - editia 1996 - este pe punctul de a crea un adevarat haos, deoarece, asa cum am aflat de la purtatorul de cuvant al BNR, Mugur Stet, in circulatie exista doua tipuri de hartii de 50.000: unele cu pata aurie, care se retrag, si unele cu vioara, care raman. De ce a fost nevoie de doua emisiuni, n-am reusit sa aflam pentru ca astfel de date sunt confidentiale. In urma cu patru luni, BNR a emis un comunicat in care anunta retragerea din circulatie a bancnotelor cu valoare nominala de 10.000 - emisiunea 1999 si 50.000-emisiunea 1996. BNR anunta atunci ca "aceste bancnote vor fi primite de la populatie in mod obisnuit de catre toti agentii economici, precum si de celelalte institutii" pana pe 15 decembrie 2002. In intervalul 16-31 decembrie el vor fi primite numai de banci, deoarece dupa 31 decembrie 2002 inceteaza puterea circulatorie a acestora. Pana la 30 iunie 2003 ele vor putea fi preschimbate numai la sucursalele BNR. Cu tot comunicatul BNR, retragerea bancnotelor cu pricina se face intr-o totala degringolada. In primul rand, BNR a omis sa atraga atentia in mod repetat asupra faptului ca exista doua tipuri de hartii de 50.000 in circulatie. In al doilea rand, ce comerciant sta sa verifice (cu lupa) daca banconotele sunt din 1996 sau din 2000. Asa se face ca astazi suntem intr-o situatie haotica: majoritatea comerciantilor refuza sa mai primeasca hartii de 50.000 de lei. Mai grav, exista pensionari care si-au primit pensiile numai in astfel de hartii si care au avut surpriza sa constate ca nu le sunt primite de catre agentii economici. Verificand aceste informatii, am sunat la cateva oficii postale. "Da, avem multe reclamatii de acest fel, dar hartiile sunt inca valabile (n.r. pana poimaine). Sa vina inapoi, ca le schimbam, da sa stiti ca numa'anumite hartii ies din uz", ne-a explicat o doamna afirmand ca Oficiul Postal a ridicat banii respectivi "de pe Lipscani, de la BNR". O alta, la un alt oficiu, ne-a lamurit mai repede: "Sa vina persoana si-i schimbam banii". Am contactat si Banca Nationala. Consilierul guvernatorului BNR, Adrian Vasilescu, ne-a explicat ca "BNR a anuntat din timp ca aceste hartii se retrag" si ca "agentii economici sunt obligati sa le primesca pana la 15 decembrie". Oficialul BNR recunoaste ca "s-au creat confuzii, astfel ca unii agenti economici nu mai vor sa primeasca nici hartiile de 100.000 de lei". Intrebat daca este legal faptul ca anumite institutii le-au dat pensionarilor numai hartii de 50.000 lei, Vasilescu a spus: "Cine a dat acesti bani a vrut sa scape de ei. E legal, dar nu-i frumos". El a precizat ca "BNR va incerca sa ia o masura, in sensul prelungirii termenului de valabilitate al hartiilor de 50.000". Aceasta decizie ar urma sa fie luata in discutie de Consiliul de Administratie al BNR de abia saptamana viitoare (cand deja termenul va fi expirat) si doar bancile vor mai putea primi hartiile cu pata aurie. Cele cu vioara ne raman noua. Banca Nationala va trebui, insa, sa gaseasca o solutie miraculoasa pentru a-i convinge pe comercianti sa analizeze fiecare hartie in parte si sa nu incurce vioara cu o pata aurie.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite